ANASAYFA > Haberler > BUSMEK BİİB 2014’DE İSTİHDAM FIRSATI SUNUYOR


 Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması’ (BİİB), Atatürk Kongre Kültür Merkezi (AKKM) Fuar Alanı’nda kapılarını açtı. 3 gün boyunca işverenlerle iş arayanları buluşturacak ve toplam 187  firmanın yer aldığı BİİB fuarında BUSMEK de stant açarak istihdam sağlayan branşlarını tanıtmak üzere 2. kez yerini aldı.

Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi (BKK), Bursa Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR Bursa) ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) işbirliğiyle bu yıl 3’üncüsü yapılan BİİB, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Fuar Alanı’nda kapılarını açtı. Toplam 163 firmanın 187 stantla yer aldığı BİİB, 3 gün boyunca işverenlerle iş arayanları buluşturacak. 3 konferans ve 11 sertifikalı eğitim programının yanı sıra 36 firma da çeşitli alanlarda sunumlar yapacak.

Merinos AKKM Fuar Alanı’ndaki organizasyonun açılışına, Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Eren, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse, BKK Başkanı Semih Pala, BTSO Başkanvekili İsmail Kuş, İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Asım Göker Keskin, İş-Kur Personel Dairesi Başkanı Necmettin Esen, İŞKUR Bursa Müdürü Kasım Tilki ve firmaların temsilcileri katıldı.

“Organizasyon birçok kişi için fırsattır”

BKK Başkanı Semih Pala, insan hayatıyla ilgili çok önemli bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. İnsanın çalışması ve geçimini sağlaması gerektiğini belirten Pala, bunun için de üretim yapan hür teşebbüslere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. BKK’nin organizasyonuyla, Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İş-Kur ve BTSO’nun ’un destek ve katkılarıyla insana faydalı bir işe imza attıklarını kaydeden Pala, “Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması, Türkiye’de kendi alanında düzenlenen tek organizasyondur. Bursa, gücünü ve kapasitesini göstermiştir. İş arayanlar üç gün boyunca ekonomiye katkı sağlayan firmaların temsilcileriyle birebir görüşme imkanı bulacak. Ekmek aslanın ağzında değil. Artık öncelikle aslanı bulmak gerekiyor. Günümüzde iş bulmakta zor. Bu organizasyon birçok kişi için fırsattır” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse ise, nitelikli insan gücünün günümüzde büyük önem kazandığını ifade etti. Günümüzde bireylerin eğitiminin, birey ve kurumlar arasındaki iletişimin kuvvetlendirilmesinin zorunluluk olduğunu kaydeden Köse, bu noktada kişi ve kuruluşlara önemli görevler düştüğünü söyledi.

BTSO Başkanvekili İsmail Kuş da dünyadaki hiçbir gücün ekonomik anlamda insan gücünden büyük olmadığını söyleyerek ulusal kalkınma hamlesinin mihenk taşının yetişmiş insan gücü olduğunu belirtti.

“Önümüzdeki sene 1 milyon kişiyi işe yerleştirmeyi hedefliyoruz”

İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Asım Göker Keskin ise, işsizliğin dünyanın en önemli meselelerinden biri olduğunu kaydetti. İş-Kur’un işveren ile işçiyi buluşturan bir organizasyon olduğunu söyleyen Keskin, “Firmaları tek tek ziyaret ederek iş gücündeki taleplerini tespit ediyoruz. İş arayanları bu mesleklere yönlendiriyoruz. Bursa’da 8 bin 500 iş yeri ziyaret edildi. 11 bin 500 açık işin ziyaretlerde toplandı. Mesleki eğitimlerimizi bu yönde sürdürüyoruz. Bursa’da 6 bin kişiye verdiğimiz eğitimin, bini aşkını girişimcilik alanında verildi. Son 5 yılda 5 milyonu aşan istihdam sayısında artış var” dedi.

21 ayrı mekanda tüm Bursa halkına ücretsiz sanatsal ve mesleki eğitim kursları vererek istihdama önemli katkıda bulunan BUSMEK eğitim kadrosu, teknik imkanları, eğitim merkezleri, rehberlik hizmeti ve idari yapısındaki gelişimiyle her geçen gün adından sıkça söz ettiren bir kurum olarak öne çıkmaktadır. Açıldığı andan itibaren yoğun ilgi gören BUSMEK standında Bursa’daki nitelikli iş gücünü artırmak amacıyla açılan BUSMEK Mesleki Eğitim Merkezi’nde verilen eğitimlerin yanı sıra tüm BUSMEK’in sağladığı çalışma alanları tanıtılıyor. Ayrıca usta öğreticilik kadrosu için ziyaretçilerin özgeçmişleri de alınarak kurslar hakkında soruları da cevaplandırılıyor.

Merinos AKKM Fuar Alanında 27-28-29 Kasım Perşembe, Cuma ve Cumartesi günlerinde saat 10.00-18.00 arasında gezilebilecek fuarda BUSMEK standı da 3 gün boyunca ziyarete açık kalacak.

DSC_0384

DSC_0385

DSC_0391

DSC_0398

DSC_0402

DSC_0406

DSC_0414

DSC_0416

DSC_0418

DSC_0008

DSC_0002

DSC_0435

DSC_0441

DSC_0448

DSC_0455

DSC_0487

Yayın Tarihi: 27 Kasım 2014 Saat: 5:03