ANASAYFA > Haberler > AB HEYETİNDEN BUSMEK’E ZİYARET


“Zaman Yoluyla Öğrenme-Yaşayan Tarih” projesi çerçevesinde Bursa’ya gelen AB Heyeti, BUSMEK Merinos Kültür Merkezi’ni ziyaret etti. Çini atölyesine konuk olan heyet, önce çalışmaları izledi daha sonra kendi hünerlerini sergiledi.

Harmancık Gedikören Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (GÖRENDER) Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı  destekleriyle başlattığı, “Zaman Yoluyla Öğrenme-Yaşayan Tarih” isimli proje kapsamında şehrimize gelen yabancı konukların BUSMEK ziyareti renkli  görüntüler oluşturdu. Bursa Kent Konseyi Eğitim ve Çalışma Grubu Başkanı ve Proje Koordinatörü Mustafa Sarı’nın gözetiminde gerçekleşen proje  kapsamında Polonya, Letonya, İtalya, Kıbrıs ve Romanya’dan ülkemize gelen misafirlere, Usta öğreticimiz Sevinç Aktaş ile Çini Zanaatinin incelikleri  uygulamalı gösterildi. Bu güzide eserlerin yapılışını dikkatle izleyen konuklar daha sonra BUSMEK kursiyerleriyle birlikte ellerine fırça alarak çini yapmaya çalıştılar.

“HAYRAN KALDILAR”

Kıbrıs-Rum kesiminden katılan Çini Ustası Efthymious Snea, yapılan çalışmaları görünce hayranlığını gizleyemedi. Güney Kıbrıslı Kurs yöneticisi Panayiotis Staurinos ise kendi teknolojilerinin daha ileri olduğunu fakat Anadolu’daki geleneksel el sanatlarından ve ustalarından çok şey öğrenebileceklerini belirterek, teknoloji ve bilgi paylaşımı yapmak istediklerini söyledi.

Daha sonra Usta Öğreticimiz Kübra Kaya tarafından Filografi Sanatını öğrenen konuklar sırayla ellerine çekiç alarak çivi çaktılar. Bu sanatla yapılmış olan “Vav Harfi” eserini ve anlamını büyüleyici bulan konuklar kurs merkezimizde yaşadıkları bu güzel deneyim için BUSMEK’e teşekkür ettiler.

Proje Koordinatörü Mustafa Sarı, sivil toplum kuruluşlarının amaçları doğrultusunda faaliyet gerçekleştirmede proje hazırlamanın oldukça önemli olduğunu söyleyerek, kendilerini ağırladıkları için BUSMEK’e teşekkür etti.


Yayın Tarihi: 23 Ekim 2013 Saat: 4:43