ANASAYFA > Haberler > ARNAVUTLUK HEYETLERİ’NİN BUSMEK ZİYARETLERİ


“Siyaset ve Yerel Yönetimlerle ilgili Eğitim Projesi” kapsamında Tiran’dan şehrimize gelen ve 27 Kasım’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde BUSMEK’i ziyaret eden Arnavutluk Heyeti, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yazı ve Kararlar Dairesi Başkanlığı Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin ARAT, Eğitim Şube Müdürü Kemal AK ve BUSMEK idarecileri tarafından karşılanmıştı. BUSMEK’i ve burada yapılanları çok beğenen Arnavutluk Heyeti irtibatlarını kesmeyeceklerini bildirerek memnuniyetlerini dile getirmişlerdi ki 4 Aralık’ta 2. bir heyetle gelerek ziyaretlerini sürdürdüler.

1998 yılında Kardeş Şehir Protokolü imzalanan Arnavutluk’un Başkenti Tiran Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Protokol ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü’nce yürütülen “Kardeş Şehir Faaliyetleri” kapsamında gerçekleştirilen “Siyaset ve Yerel Yönetimlerle ilgili Eğitim Projesi” vesilesiyle Tiran şehrinden gelen heyetler, rol model aldıkları Sn. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE’nin Bursa’ya sunduğu hizmetler, Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat tarafından slayt gösterisi ile anlatıldı. Sunumda, Bursa Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) başta olmak üzere; Bursa Mobil Eğitim Projesi (BUMEP), “Şehrimi Tanıyorum Çünkü Geziyorum” Projesi (Kent Rehberliği ve Araçlı Rehberlik Hizmetleri), Gemlik Körfezi Tekne Turları (Mavi Tur), Uludağ Tanıtım Turları (Yeşil Tur), Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP), Şehirler Arası Kültür Turları (Otobüs Tahsisi) konuları detaylı bir biçimde anlatıldı. Üniversite akademisyenlerinden, işadamlarından, gazetecilerden ve yerel yönetimlerin önde gelen yöneticilerinden oluşan heyetler, BUSMEK’in faaliyetlerini beğeniyle izlediler.

Sunum sonrası BUSMEK atölyelerinden Ebru ve Çini Atölyeleri ziyaret edilerek usta öğreticilerimizin hünerli ellerinden bu zanaatlerin inceliklerini gördüler. Usta öğreticimiz Elif Aydın, ebru sanatı nasıl yapılır teknenin başına geçerek uygulamalı anlattı.  Kursiyerlerimiz de yapmış oldukları ebru çalışmalarından ziyaretçilere hediye ettiler. Daha sonra Çini Atölyesini gezen heyetler, çalışmalar hakkında usta öğreticimiz Sevinç Aktaş’tan bilgi aldılar. BUSMEK’teki sanatsal çalışmalardan çok etkilendiklerini ve tekrar gelmek istediklerini söyleyen konuklar, memnuniyetlerini dile getirerek ayrıldılar.

Yayın Tarihi: 4 Aralık 2013 Saat: 9:38