Geleneksel Türk İslam Sanatlarımızdan olan Hüsnühat ve Japonların geleneksel  yazı sanatı Kaligrafi, BUSMEK Sanat Galerisi’nde bir araya geldi.

Uluyama Türk Japon Kültür Derneği  aracılığıyla Bursa’da bulunan Japon Kaligrafisi ustaları Yasunori Sekine, Hideaki Suezawa ve eşi Bayan Suezawa, BUSMEK atölyelerinden Hüsnühat ustaları ile buluşarak, bilgi alışverişinde bulundular. Yapılan ortak faaliyette Bursa Büyükşehir Belediyesi  Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Numan Şeker, Sosyal İşler ve Eğitim Hizmetleri  Şube Müdürü İbrahim Karaman ve BUSMEK Yöneticisi Eyüp Arda  Japon heyete BUSMEK çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Japon Sanatçılar, Hüsnühat sanatının tarihçesi, yazı çeşitleri, tashih aşaması, teknik detaylar, ve kullanılan doğal malzemeler hakkında bilgi aldılar. Yüzyıllar öncesine ait bu  sanatın bu kadar derin ve hassas detayları bulunması karşısında hayranlıklarını dile getirdiler. Ayrıca Tezhip sanatından örnekleri de incelediler.

 

 

Japon Kaligrafisinden bahseden Sekine,  “Şodo, eski çağlardan beri  Japonya’da uygulanmakta olan güzel yazı sanatıdır. Fırça ve mürekkep kullanılarak, kanji ya da katakana, hiragana gibi Japon alfabelerini sanatsal olarak ifade etme amacı güden Şodo, Japonya’nın geleneksel sanatlarından biridir.” dedi.

BUSMEK Sanat Galerisi’nin ardından kaligrafi ustaları, sırasıyla ebru, çini ve filografi  sınıflarını ziyaret ederek, bu sanatlar hakkında uygulamalı olarak bilgi aldılar. Sanat dolu günün anısına Japon misafirlerimize ebru tablolar hediye edildi.

Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2019 Saat: 3:02