ANASAYFA > Haberler > BAHAR AYLARINDA YEDİKLERİMİZE DİKKAT


Bursa Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali’nde Hayat Hastanesi işbirliğiyle “Bahar aylarında Sağlıklı Beslenme” konulu seminer gerçekleştirildi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Süngü’nün katılımıyla gerçekleşen seminerde yaz mevsimini karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde “Nasıl beslenmeliyiz ? Neler tüketmeliyiz? Baharı zinde geçirme tüyoları neler? gibi konu başlıkları ele alındı.

IMG_0685

Kış mevsiminin ardından bahar aylarındaki mevsim değişikliği ve vücutta görülen fizyolojik değişikliklere karşı doğru beslenme programı ve egzersiz öneren Süngü, hanımları özellikle şok diyetlere karşı uyardı: “Kışın çıkışıyla birlikte hareketsizlik nedeniyle aldığımız kiloları vermek için “şok diyetler” uyguluyoruz veya kulaktan dolma diyetlere başvuruyoruz halbuki diyet, işinin metabolizma hızına, yağ, kitle, su endeksine göre yapılmalı” dedi.

“Günde 45 dakika yürümeliyiz”
Ancak sporla birlikte yapılan bir diyetin faydalı olacağından bahseden Süngü, günde en az 45 dakika yürüyüş şart diyerek ekledi: “Kendi kendine uygulanan diyetlerde çoğu kişide birkaç kilo kaybı olabilir. Ama giden su veya proteinden yetersiz bir programsa kastır ve bunun anlamı da verilen kiloların hızlı bir biçimde alınacağı demek oluyor.”

“Su tüketimine dikkat!”
Süngü, bahar ayları ile birlikte vücudumuzda baharı hissetmek için beslenme şeklimizi de değiştirmemiz gerektiğinin altını çizerek, “Sağlıklı beslenmek için öncelikle günlük su tüketimine dikkat etmeliyiz. En az 2-2,5 lt. su tüketmek gerekmektedir” dedi.

“Az ve sık yiyerek zayıflayabilirsiniz”
Günlük beslenmede belirli programlar dahilinde az ve sık besin tüketmenin öneminden bahseden diyetisyen, böylelikle uzun süren açlıkların ardından oluşacak ani yemek ataklarının önüne geçileceğinden bahsetti: “günde en az 3 öğün yemeli ve kendimize ara öğünler hazırlamalıyız. bu öğünleri meyve, sebze veya kuru yemiş şeklinde alabiliriz. Kızartma, kavurma gibi yağlı yemeklerin sindirimi daha zor gerçekleşeceği için bahar aylarında daha çok yorgunluğa neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

Soru cevap şeklinde devam eden seminer sonunda çekiliş yapılarak 3 şanslı hanım Uzman Diyetisyen Dilara Süngü’den muayene hediyesi kazandı.

IMG_0736

IMG_0678

IMG_0705

IMG_0734

Yayın Tarihi: 23 Nisan 2014 Saat: 3:47