ANASAYFA > Başarı Hikayeleri > “BALIK YEMEYİ DEĞİL, BALIK TUTMAYI ÖĞRENDİK”


Aydın EYİ / Gelinlik Ayakkabı ve Aksesuar 

1970 İzmir doğumluyum. 15 yaşımdan beri ticaretle uğraşıyorum. Tekstil, imalat ve pazarlamayla uğraşıyorum. Yurt içi ve yurt dışında birçok müşteri portföyüm oldu.

3 yıl önce İzmir’de başladım bu işe. Güpürleri, ayakkabıların üzerine yapıştırma metoduyla başladım. Yaptığımız ürünler zaman içerisinde beğenildi. Ürünlerimizde, incik, boncuk, kristal taşlar, canlı çiçek görünümlü materyaller kullanılarak 3 boyutlu süslemeler yapıyoruz. Bunları güpürlerin üzerine monte ederek kullanıyoruz.

İzmir’de başladığım işimi, Bursa’da devam ettirmeyi uygun gördüm.  Bursa’da gelinlik sektöründe aksesuarlara, ayakkabılara bakarak böyle bir boşluk olduğunu keşfettim. Altıparmak gelinlikçilerine gelinlik aksesuarı yapmaya başladım.  El buketi, gelin duvağı, baş çiçeği, taç, gelin bohçası, gelin çantası üzerine, ayakkabısı ile birlikte 3000-4000 kombinasyon elimizde mevcut.

Görmüş olduğunuz güpürleri öncelikle bilgisayar ortamında desinatörlerimize çizdiriyoruz. Daha sonra 3 boyutlu kabartma yöntemiyle elimizdeki suni deri kumaşlara bunları işliyoruz. Tabi bunu yaparken ayakkabı numarası da önemlidir. Her ayakkabının büyüklüğüne göre bunu yapıyoruz. Daha sonra bunlar gerdirilerek ayakkabının üzerine press işlemini uygulatıyoruz. En sonunda da ayakkabımızı taşlarla, farklı renk ve desende kumaşlarla süsleme işlemini yapıyoruz.

Kursa gitmeye İzmir’de karar vermiştim; fakat bu işi Bursa’da yapmaya karar verdiğimde kursu da burada almaya karar verdim. Girişimcilik kursuna  gelmemdeki sebep sertifika almak değil, bilgi almak, bir şeyler öğrenmekti. Nasıl ki direksiyona oturmadan önce ehliyet almak zorunludur. Kendi yerinizi açmadan önce, artılarıyla eksileriyle nelerle karşılaşacağınızı bilmeniz şart.

Şunu söylemek istiyorum, ticarete atılmadan önce genç arkadaşlarımızın mutlaka bu seminere katılıp bilgi dağarcıklarını genişletmelerini, tecrübelerini arttırmalarını, ondan sonra ticarete atılmalarını öneriyorum. Zaten Türkiye’de ticaretin büyümemesinin, gelişmemesinin en büyük sebeplerinden biri bilinçsiz ticaret zihniyetinin olması. Mesela bir swot analizi yapmanın ne demek olduğunu üç aya kadar ben de bilmiyordum. Swot analizinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve sonuçlarının ne kadar faydalı olduğunu ben seminerlerde öğrendim. Hocalarımız bize burada balık vermediler; ama balık tutmayı öğrettiler. Bunun değeri paha biçilemez. Kendilerine emeklerinden dolayı sonsuz teşekkür ederim.

 

 

P1050271

 

P1050276

IMG_1173

IMG_1188

IMG_1193

IMG_1198

P1050186