ANASAYFA > Haberler > BEŞEVLER’DE ORGANİK TARIM SEMİNERİ


Beşevler Kurs Merkezi,  Ziraat Yüksek Mühendisi Erdem Durgut’u ağırladı. BUSMEK kursiyerlerinin yoğun katılım gösterdiği “organik tarım” konulu seminerde, organik bitki yetiştirme ve tüketici olarak nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatıldı.

4

Ziraat Yüksek Mühendisi Erdem Durgut, BUSMEK Beşevler Kurs Merkezinde  “Organik Tarım” konulu bir sunum yaptı. Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli Durgut’un sunumunda; bitkisel ve hayvansal üretimde organik tarımın neler olduğu, dünyaya ve Bursa’ya bakış, organik tarımda sertifikasyon, zararlılarla mücadele ve bitki besleme konuları hakkında bilgi verildi.

“Balığın genini domatese aktarıyorlar”

Tarım sektöründe Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) kullanıldığını anlatan Durgut, “Bazı bölgelerde GDO’lu tohumlar üretiliyor. Bizim ülkemizde bunların kullanılması kesinlikle yasaktır. Organik tarımda da GDO’lu ürün kesinlikle kullanılmaz. Örneğin balıktan soğuğa dayanım genini alıp domatese aktarıyorlar. Biz şunu yapabiliriz; Mesela verimli bir domates çeşidi var, lezzetli ama hastalıklara dayanımı az, laboratuvar şartlarında hastalıklara dayanıklı bir domatesten gen alınıp kaliteli domatese aktarabiliyoruz. Burada hiçbir sakıncası yok. Ama balığın genini alıp domatese aktardığımızda bu sefer sıkıntılar başlıyor. GDO en çok mısırda kullanılıyor, böceklere dayanım geni ekleniyor. Bunlar sakıncalıdır” dedi.

“Yumurtaya saman koyup organik diye satıyorlar”

Üzerinde ‘organiktir’ yazan her ürüne güven olamaması gerektiğini belirten Durgut, tüketicilerin organik ürün alırken sertifika sormalarının yerinde olacağını söyledi. Durgut; “Özellikle yumurtada ‘organik, doğal, köy yumurtası’ ifadelerinin kullanıldığını çok görüyoruz. Yumurtanın altına biraz saman koyuyorlar organiktir diye satışa sunuyorlar. Eğer organik bir ürün satın alıyorsak mutlaka Tarım Bakanlığından onaylı sertifikası sorulmalı. Eğer ambalajlı bir ürün alıyorsak aynı şekilde üzerinde organik ürün logosu bulunmalıdır” diye konuştu.

Alo 174 gıda hattı

“Sertifikasyon için bakanlığımızın yetki verdiği firmalar var. Türkiye genelinde yaklaşık 30 adet firma bulunuyor. Organik tarım yapmak isteyen üreticiler bu firmalardan biriyle anlaşıyorlar. Gerekli incelemelerden sonra, ürünlerin analizi yapılıyor. Temiz çıkarsa sertifika veriliyor. Bu bilgiler Tarım Bakanlığı sitesinde mevcuttur.” diyen Erdem Durgut, Alo 174 gıda hattından her türlü şikâyetin iletilebileceğini hatırlatarak sunumunu tamamladı.

5

2

3

 

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2015 Saat: 11:53