Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) kursiyerlerinin ilmek ilmek dokuduğu ipek halılar ve Fahrettin Beceren’in objektifinden siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan ‘Bir Sevdadır İpek: Halı ve Fotoğraf’ sergimiz Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışla Bursalıların beğenisine sunuldu.

‘Bursa İpeği Yeniden Hayat Buluyor’ projesi kapsamında hazırlanan serginin açılışını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yaptı. Başkan Aktaş, Bursa’nın, İpek Yolu güzergâhının Anadolu’daki son duraklarından ve önemli merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Bursa’nın, adı ipekle özdeşleşen bir şehir olduğunu belirten Başkan Aktaş, “İpek ve ipekçilik terimleri, Bursa’nın adını, yeşilini, güzelliğini yüzyıllardır kervanlarla dünyanın farklı noktalarına taşımış değerlerin başında yer alıyor. 15 asırdır bu topraklarda var olmuş ancak unutulmaya yüz tutmuş olan Bursa İpeği, ‘Bursa İpeği Yeniden Hayat Buluyor’ projesi ile gün yüzüne çıkarılıyor” dedi.

16 Atölyede Üretim

Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa ipeği ile ilgili çalışmalarını anlatarak, “Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nde profesyonel bir ekip ile Muradiye İpek Fabrikası’nda üretilmiş olan Bursa İpeği’nin nihai ürüne ulaşması için tasarımlar gerçekleştiriliyor. Nihai ürüne hazırlanan Bursa İpeği, Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık, Keles ve İnegöl ilçelerimizde 16 atölyede BUSMEK kursiyerlerince ilmek ilmek işleniyor. Aynı zamanda, çoğunluğu kadınlardan oluşan 200 kişiye de istihdam sağlanıyor” diye konuştu.

‘Bursa İpeği Yeniden Hayat Buluyor’ projesinin 5 yıldır aralıksız devam ettiğini söyleyen Başkan Aktaş, Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nde ve diğer atölyeler de bugüne kadar toplamda 240 halı ve 4000 metrekare kumaş dokunduğunu; bu kumaştan peştamal, şal, bebek takımları, kravat, bornoz takımları, gömlek, abiye elbiseler, keseler, runnerlar, masa örtüleri, çantalar ve fularlar yapıldığını anlattı.

El emeği göz nuru ürünlerin yer aldığı özel sergi, 22 Eylül Cumartesi tarihine kadar Tayyare Kültür Merkezi’nde (TKM) görülebilecek.

Yayın Tarihi: 18 Eylül 2018 Saat: 6:10