ANASAYFA > Haberler > BİTKİLER VE SAĞLIKLI YAŞAM


Bursa Büyükşehir Belediyesi İncirli Kültür Merkezi, Şifalı Bitkiler Uzmanı olarak tanınan ünlü Kimya Profesörü İbrahim Adnan Saraçoğlu’nu ağırladı. “Bitkiler ve Sağlıklı Yaşam” konulu seminerde, kısır tohumlardaki tehlikelerden hastalıklara kadar hayati önem taşıyan konulardan bahsedildi.

IMG_7325

“Yararlı” sanarak tükettiğimiz besinlerin aslında kısır tohumlarla yurtdışında üretilip soframıza kadar geldiğini söyleyen Profesör, Anadolu tohumlarının giderek tükendiğini, insanoğlunun kendi elleriyle meydana getirdiği vahim durumu göstererek bilinçlendirdi.

 “Yediğimiz, İçtiğimiz Her şey GDO’lu”

Hiçbir şeyin doğal kalmadığını aktaran Prof. Dr. Saraçoğlu, genetiğiyle oynanmış GDO’lu sebze ve meyvelerle dolu bir dönemde yaşadığımızdan dolayı hastalıkların arttığından bahsederek Kuran’dan ayetlerle açıkladı: “Kısır tohumlar çıktığından beri hastalıklar ne kadar arttı farkında değil misiniz?  Tohum artık geleneksel tohum değil ki. “Organik veya ekolojik tarım” dediklerinde de kullanılan kısır tohumlardır. “Onlar, ekini ve tohumu değiştirirler, bozarlar, zürriyetleri de yok ederler. Gazabım onların üzerine olacaktır” (Bakara Suresi 205) diyor. Bakın, bugün hastalıklar ne kadar çoğaldı değil mi? Kanser yüzde 500 artmış durumda. MS adı sanı duyulmayan bir hastalıktı, ne kadar çoğaldı.” dedi.

“Geleneksel Tohumlar Tükeniyor”

Geleneksel tohumların yok denecek kadar az olduğunu hatırlatan Saraçoğlu şu sözlerle anlattı: “Anadolu’da ninelerde, teyzelerde, dedelerin ambarlarında var ve bunun tarımını yapanlar da var; ama bunun Türkiye geneline yayılması lazım. Çünkü geleneksel tohumdan elde ettiğiniz ürünler çok uzun dayanmaz, ama diğerlerini yani kısır tohumların mahsullerini daha uzun müddet dayandırabiliyorsunuz. Mesela domates, kalp büyümesine karşı önleyicidir. Göz tansiyonuna karşı yardımcı bir özelliği var. Bunun dışında, 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülen iyi huylu prostat büyümesine karşı domates suyu bulunmaz bir nimettir. Ancak hangi domateste göreceksiniz bu özelliği? Geleneksel tohumda… Diğerinde bunu göremezsiniz.”

“Süt İçerek Büyüyemeyiz”

Bitkiler ve sağlıklı yaşam konulu seminerde doğru bilinen yanlışlara da değinildi. Sütün protein ve şeker miktarıyla olan ilişkisinden bahseden Saraçoğlu, anne sütünü hayvanlardaki protein miktarına göre kıyaslayarak büyümeye olan etkisinden şu sözlerle bahsetti: “ Hayvanlar arasında en çok protein bakımından zengin olan fare sütü. En hızlı büyüyen de o. Yani protein miktarı arttıkça daha hızlı büyüme gerçekleşiyor. Demek ki biz proteini esas alacak olursak en sağlıklı süt fare sütü diye düşünmemiz lazım. Protein canlılarda kaslara güç verir. Bizim bebeğimizin anneden alacağı sütteki protein düşüktür. Anne sütünde protein düşük fakat şeker oranı yani karbonhidrat yüksektir. Beynin de buna ihtiyacı vardır. Bebeklerin kas gücüne değil beyin gelişimine ihtiyacı vardır.” diyerek, menopozdaki bayanların bol süt içmesi gerektiğine dair yaygın olan inancın yanlış olduğunu, fazla alınan sütün vücuttan demir attırdığını söyleyen Saraçoğlu, yoğurt yenilerek ve brokoli tüketerek kalsiyumun daha fazla alınacağını sözlerine ekledi.

“Her iki kadından birinin memesinde fibrokist var”

Fibrokistlerin günümüzde özellikle genç kızlarda yaygın olarak görüldüğünden bahseden Saraçoğlu, ağrı ve hassasiyet yapan bu kistleri yok etmenin tek çözümünün brokoli olduğunu şöyle anlattı: “Bayanlar, 150-200 gram brokoliyi, iki bardak suda beş dakika haşlayıp, bir ay süreyle suyunu içsinler. Haşlanmış brokolileri de salatalarında tüketsinler. İki, üç defa bunun kürünü yapsınlar sonra, yine aynı hekime ultrason cihazında baktırsınlar. Zaten ilk regl döneminde ağrı hissetmeyeceklerdir ve göğüslerinde sertleşme olmaz.”

Seminer sonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Muhsin Özlükurt, Prof Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’na verdiği faydalı bilgiler için teşekkür ederek plaket verdi ve Bursamıza özgü Kama kılıcı hediye etti.

IMG_7350

IMG_7341

IMG_7336

IMG_7338

IMG_7354

IMG_7356

IMG_7389

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 6 Şubat 2014 Saat: 11:41