ANASAYFA > Haberler > BURSA İPEĞİ HAYAT BULUYOR


 TÜRKİYE’DE YERLİ KOZADAN YERLİ İPEĞİN SADECE BURSA’DA ÜRETİLDİĞİNİ BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, DUT AĞACI EKİMİNDEN ESKİ İPEK ATÖLYELERİNİN PARLAK GÜNLERİNE DÖNDÜRÜLMESİNE KADAR BURSA’DA İPEK BÖCEKÇİLİĞİNİ TEKRAR ZİRVEYE TAŞIYACAK BİR DİZİ ÇALIŞMANIN İÇERİSİNDE OLDUKLARINI AÇIKLADI. BAŞKAN ALTEPE, MURADİYE’DEKİ ESKİ İPEK FABRİKASINDA İNCELEMELERDE BULUNDU.

18965_DSC_2680_201502161032

Türkiye’de yerli kozadan yerli ipeğin sadece Bursa’da üretildiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dut ağacı ekiminden eski ipek atölyelerinin parlak günlerine döndürülmesine kadar Bursa’da ipek böcekçiliğini tekrar zirveye taşıyacak bir dizi çalışmanın içerisinde olduklarını açıkladı.

Başkan Altepe, Muradiye’deki eski ipek fabrikasında incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas’la birlikte fabrikanın tüm üretim birimlerini gezen Başkan Altepe, eksiklikler ve yapılması gerekenler hakkında işletme sahibi Mehmet Ünal’dan bilgiler aldı.

18965_DSC_2650_201502161032

İlk adım: Dut ağacı 
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın en önemli markalarından birinin ipek olduğunu kaydetti. Dünyanın en yumuşak ve özellikli ipeğinin asırlardır Bursa’da üretildiğini, bu nedenle Bursa kumaşlarından vergi alınmadığını hatırlatan Başkan Altepe, ipeği tekrar eski şaşaalı günlerine döndürmek için bir dizi çalışma başlattıklarını bildirdi. İpeğin de şeftali, deveci armudu ve incirde olduğu gibi Bursa’ya has bir özellik taşıdığını belirten Başkan Altepe, kenti marka değerinin oluşmasında büyük payı bulunan ipekböcekçiliğinin mutlak surette canlandırılacağını ifade etti. Çalışmalara şehrin ipekböcekçiliğiyle uğraşan eski ailelerini örgütlemekle, her biri onlarca yıllık mazisi bulunan işletmeleri tespit etmekle başladıklarını bildiren Başkan Altepe, “Bursa’da özellikle Muradiye, Hamzabey, Demirkapı, Mollaarap gibi bölgelerde eski üretim tesislerimiz var. Asırlarca bu işle meşgul olmuş, birikimli ailelerimiz mevcut. Onlarla birlikte koordineli çalışarak, BUSMEK kurslarımızla birlikte adımlar attık. İlk olarak belirli bölgelere, hammadde için dut ağaçları dikeceğiz” dedi.

18965_DSC_2511_201502161032

İşletmeler canlanacak 
Başkan Altepe, şehrin merkezinde yer alan ve ilgisizlik nedeniyle kullanılamaz hale gelen tesislerin canlandırılması, bu tesislerin makine parkuru anlamında desteklenmesi gibi çalışmaların da hazırlıklar kapsamında bulunduğunu kaydetti. Bu nedenle Muradiye’de kurulan eski ipek fabrikasını ziyaret ettiklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Burası da Bursa’nın en eski ipekli kumaş atölyelerinden. Şimdi bizimle birlikte canlanmış olacak. İşletme sahibi Mehmet Ünal’la birlikte çalışmaları sürdürüyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak her daim için arkalarındayız” diye konuştu.
Gittikleri her yerde kendilerine Bursa ipeğinin durumunun sorulduğunu, atacakları adımlarla birlikte bu tür yaklaşımların tarihe karışacağını belirten Başkan Altepe, “İnşallah önümüzdeki günlerde Bursa’nın birçok yerinde üretilen iplikler ürüne dönüşecek. Pazara çıkardığımız ürünler, turizm ve ticaretimize büyük katkı sağlayacak. Şehrin tanıtımını pekiştirecek. Kırsal kalkınmanın her alanında bulunan Büyükşehir Belediyemiz, bu alanda da aktif rol oynayacak” şeklinde konuştu.

18965_DSC_2450_201502161032

Canlanan kültür… 
Muradiye’deki eski ipek fabrikasının sahibi Mehmet Ünal ise, ipekböcekçiliğinin gelişmesi konusunda gösterdiği hassasiyet nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Bursa’nın doğal ipek üretiminde halen dünyanın en önemli kenti konumunda bulunduğunu kaydeden Ünal, “Dünyada sadece 2 yer var, bu şekilde. Bir tanesi Bursa, diğeri Özbekistan’ın Fergana şehri. Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul’u fethedene kadar domatesin ne olduğunu bilmiyordu fakat o dönemde sarayda ipek kumaşları kullanılıyordu. O kadar eskiyiz yani. 15 asırdan beri var olan bir kültür. Başkan Altepe sayesinde, bu kültürü canlandırıyoruz. Kendilerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

DSC_0193

DSC_0183

DSC_0120

DSC_0042

DSC_0033

DSC_0210

DSC_0016

18965_DSC_2480_201502161032

DSC_0103

DSC_0172

DSC_0223

 

Yayın Tarihi: 16 Şubat 2015 Saat: 11:53