BEBKA işbirliğinde organize edilen BURSA standında, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından beş yıl önce başlatılan “Bursa İpeği Yeniden Hayat Bulacak” projesi kapsamında otuz yıl sonra tekrar üretilmeye başlanan Bursa İpeği, 24 – 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Antalya Expo Center’da, 72 ilden 485 kurum ve firmanın katıldığı Antalya Ticaret Borsası tarafından bu yıl dokuzuncu kez YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda yer aldı.

Fuarın açılışına Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır katıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) kursiyerleri tarafından Bursa İpeği Hayat Bulacak projesi kapsamında Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nde dokunan ipek halılar, projenin ismine yaraşır bir tabirle fuarda yer aldı.

Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanatlarımızı yaşatmak vizyonuyla BUSMEK, Bursa İpeği’nin kozadan nihai ürüne dek üretilmesinde çalışmalarını sürdürüyor. Fuar boyunca ziyaretçilere, kozadan ipek çekimi, ipek halı dokuma ve ipek kumaş dokuma örnekleri ile atölye çalışmaları yapıldı.

Çok sayıda ziyaretçinin ilgi gösterdiği fuarın açılış töreninde, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, coğrafi işaret alınmış ürünlerin gün yüzüne çıkarılması vurgusu yaptığı konuşmasında Oda-Borsaları’nın 150’den fazla ürünü tescil ettiğini de belirtti. Bursa İpeği de coğrafi işaret başvurusuyla tescil edilen ürünler arasında yer alıyor.

?M

?M

Yayın Tarihi: 12 Kasım 2018 Saat: 10:30