Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Bursa İpeği Yeniden Hayat Buluyor” projesi kapsamında yerli ipek üretimini artırmak ve kaybolmakta olan ipekböcekçiliği üretimini yeniden canlandırmak amaçlanıyor. Bu kapsamda Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ve Orhaneli, Büyükorhan, Keles, Harmancık ve İnegöl ilçelerinde kurulan halıhanelerde BUSMEK kursiyerleri tarafından dokunan halı ve kumaşlarla Bursa ipekçiliğinin yaşatılıp tanıtılması sağlanıyor.


Bursa Uludağ Oteller Bölgesi’nde faaliyet gösteren Zirve Harirhane mağazasında yerli ve yabancı turistlere Bursa İpeği tanıtılıyor. Buraya gelenler ipek kozasından nasıl ip çekildiğini ve ipek halıların nasıl dokunduğunu yakından izleyebiliyorlar.

Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nde kursiyer olmanın ardından zirvede halı dokumaya başlayan Sevim Çakmak, kendisinin ipek ve BUSMEK serüveninden şöyle bahsetti:

“Erzincan doğumluyum. Çocuk yaşlarda, babamın işi nedeniyle Gebze Hereke’ye yerleşip burada ilköğretimi tamamladım. Mahallemizde açılan halıhanelerde büyük Hereke halıları dokumayı öğrendim. Halı dokumayı çok seviyordum. Burada 7 yıl boyunca halı dokudum ve aynı zamanda bu alanda eğitimler de verdim. Daha sonra aile hayatı kurduğum Bursa’ya yerleştim ve halı dokumayı bıraktım.

Yıllar sonra tesadüfen BUSMEK genel sergisini dolaşırken ipek halı dokuma tezgâhını gördüm ve eski günlerim aklıma geldi. Yıllarca halı dokuduğum tezgâhın bir benzerini görüp duygulanarak bir daha neden olmasın dedim ve kısa bir araştırmadan sonra kendimi BUSMEK Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nde halı dokurken buldum. 3 yıl boyunca orada da bilgilerimi tazeledim. Şimdi de burada oteller bölgesinde çalışıyorum. Ayrıca bazı uluslararası festivallerde, sergilerde, fuarlarda belediyemizin açtığı stantlarda el tezgâhında halı dokuyarak insanlara bu mesleği uygulamalı olarak tanıtıyorum.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve BUSMEK’e bize sunmuş oldukları bu fırsatlardan dolayı çok teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.”