ANASAYFA > Haberler > BURSA’DAN ADANA’YA SANAT YOLCULUĞU


BURSA’DAN ADANA’YA SANAT YOLCULUĞU

 

 BUSMEK kurslarında Minyatür ve Tezhip eğitimleri alan Esma Sakin, kendi memleketi olan Adana’da sergi açtı.  Bu yıl ilk kez düzenlenen Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’na  rast gelen sergiye, ilgi büyüktü.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarına halen Minyatür kursiyeri olarak devam eden Esma Sakin,  “Bursa’dan Adana’ya Sanat Yolculuğu” adlı Tezhip ve minyatür sergisi açtı. 3 yıldır BUSMEK’te eğitim gördüğünü belirten Sakin, “” Bu sanata Üniversite yıllarından itibaren desen çizimine olan ilgi ve yeteneğiyle hobi olarak başladım. Sanat çalışmalarıma Bursa’da Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kurslara katılarak tezhip, yağlıboya ve minyatür dallarında sürdürdüm. Çalışmalarım kurs merkezlerinde açılan karma sergilerde yer aldı. Ayrıca 2012 yılında İngiltere’nin Manchester şehrinde yapılan Türkiye festivali sergisinde ve Fransa’nın Romorantin kentinde yapılan fuarda yer aldı. Bu etkinlikler sanata bağlılığımı artırdı. ”diye konuştu.

Adana’nın tarihi konaklarından Otel Bosnalı fuayesinde açılan sergide Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, İşadamları Şaban Baş, Halil Avcı ile çok sayıda sanatsever davetli hazır bulundu. Serginin açılış kurdelasını Sürenkök, Sözlü, Baş, Avcı ile birlikte yapan Esma Sakin, ”Bu sergiyi Adana’da açmamın nedenlerinden biri de tezhip ve minyatür sanatçıları için sinerji yaratmaktı. ”dedi.

Bu sanatın Bursa’da oldukça yaygın olduğuna değinen sanatçı Esma Sakin, sergisini Eylül ayı içinde Bursa’da da açmayı planladığını sözlerine ekledi. Sergiye katılanlar eserleri bir dikkatle inceleyerek sanatçı Esma Sakin’i kutladılar.

Yayın Tarihi: 17 Nisan 2013 Saat: 2:57