ANASAYFA > Haberler > DÜNYA BİLİM MERKEZLERİ ZİRVESİNDE BUSMEK GÖSTERİSİ


Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde; Kuzey Afrika, Ortadoğu, ABD ve Avrupa’da bulunan bilim merkezlerinin katıldığı Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bilim Merkezleri Birliği’nin 4. sempozyumu gerçekleştirildi. Bursa’nın tanıtımının yapıldığı gecede BUSMEK de bu misyonu el sanatlarını sergileyerek gerçekleştirdi. Yabancılar Geleneksel Türk El Sanatlarını hayranlıkla izledi.
IMG_0548
3 gün boyunca Merinos AKKM’de düzenlenen sempozyumun gala yemeği büyük bir şölen havasında gerçekleşti. 2. günün akşamı Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’de düzenlenen gece mehter takımının şovu ile başladı. Merkezin fuaye alanında başlayan gösteri, 4 farklı kıtadan 14 farklı ülkeden sempozyuma katılan yaklaşık 60 misafirin Osmanlı kültürüyle tanışmasını sağladı. Açılış seremonisi, Kılıç kalkan ekibinin cesaret ve kardeşlik temasında yaptığı gösteri ile devam etti. Gösteriler ardından konuşma yapan BTM Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, 5 yıldır projesi üzerine çalışılan 2 yıldır da hizmete açık olan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin dünya bilim merkezleri arasında gelmiş olduğu noktanın gurur verici olduğunu söyledi.
Bundan sonra Türkiye bilim merkezi dendiğinde akla Bursa gelecek
Rıfat Bakan, ‘Daha önce araştırma yapıp kendimize örnek aldığımız ABD, Avrupa ve Ortadoğu’da bulunan bilim merkezlerinin yöneticilerini Bursa’da buluşturmak bizim için önemliydi. Artık bilim baharından söz etmek ve kendi ayakları üzerinde duran, dünyaya söyleyecek değerli sözlerini ifade edebilen bi konuma geldik. Türkiye’de bilim merkezi dendiğinde akıllara başta Bursa gelecek’ diyerek sözlerini noktaladı.
BTM’ de düzenlenen gece ressam Tolga Baktimur’un Suretler sergisinin açılışı, Bursa LÖSEV Bölge Koordinatörü Füsun Emecan’ın taş boyama sergisi ve atölyesi, Işıklar Askeri Hava Lisesi Jet motorları ve resim sergisi, BUSMEK’in filografi, ebru ve çini boyama etkinlikleri ile , Karagöz ve Hacivat gösterisi, bilim şovu gibi etkinliklerle devam etti.
BUSMEK Standına Yoğun İlgi
Ebru, çini ve filografi sanatlarının yapıldığı BUSMEK standına oldukça rağbet gösteren yabancılar el sanatlarımızın inceliklerini hayranlıkla izlediler. Özellikle ebru sanatıyla yakından ilgilenen konuklar önce ebrunun nasıl yapıldığını izlediler, sonrasında uygulamalı olarak ebru teknesinin başına geçtiler. Ebru yapımını gören ABD, Avrupa ve Kuzey Afrika ekipleri sırayla ilk denemelerini yaptılar. Renklerin sudaki dansını dikkatle izleyen ve kendilerine özgü şekiller yapan turistler, ortaya çıkan her deseni heyecanla alkışladılar. Çalışmaları deneyen misafirlere yapılan ebrular hediye edildi.
IMG_0567
IMG_0561
IMG_0553
IMG_0535
IMG_0533
IMG_0520
IMG_0505
IMG_0474
IMG_0470
IMG_0468
IMG_0462
IMG_0394
IMG_0362

Yayın Tarihi: 11 Kasım 2014 Saat: 1:09