ANASAYFA > Haberler > BUSMEK ile “DOĞADAN SANATA”


 Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) kursiyerlerinin el emeği ürünlerinin yer aldığı ‘Doğadan Sanata’ temalı ‘BUSMEK 9. Genel Sergisi’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) keyifli bir törenle izlenime açıldı.

17161_FHY_5098_201406201148

Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen ve bu yıl 9.’su düzenlenen sergi, ‘Doğadan Sanata’ temasıyla hazırlandı.
Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşlara merak ettikleri sanatsal alanlarda beceri kazandırmak, mesleki ve sosyal gelişimlerini sağlamak ve unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatları yaşatmak amacıyla hayata geçirdiği sanat ve meslek eğitimi kurslarının ‘9. Genel Sergisi’, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.
Kursiyerlerin el emeği göz nuru eserleri Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) fuaye alanında düzenlenen programla 3 ayrı sanat galerisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Mehter Takımı ve Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun konseriyle başlayan serginin açılış törenine kursiyerler yoğun ilgi gösterdi.

“BUSMEK’in ünü Bursa’yı aştı”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BUSMEK’in Büyükşehir Belediyesi’nin önemli bir sosyal sorumluluk faaliyeti olduğunu ifade ederek, “BUSMEK, bu yılı da dolu dolu geçirdi. Her geçen gün gelişen BUSMEK’in ünü Bursa’yı aştı. Bursa için ne yapsak az. Belediyecilik, insan odaklı çalışmaktır. Bizler de vatandaşlarımızın her alanda olduğu gibi sosyal alanlarda da ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla çalışmalarımızı yönlendiriyoruz. İnsanların mutlu, donanımlı, beceri sahibi olmaları ve aile ekonomilerine de katkı sağlayacak altın bilezikleri takmaları için BUSMEK kurslarına önem veriyoruz. Halkın tüm ihtiyaçları için kapılarımızı açıyoruz” diye konuştu.
Bu yıl Bursa’nın 19 ayrı noktasında vatandaşların sanatsal ve üretime dönük kurslara katıldığını hatırlatan Başkan Altepe, “BUSMEK’te merak ettikleri alanlarda kurslara katılan vatandaşlar, hem kendilerini geliştiriyorlar hem de aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Farklı semtlerde farklı branşlarda vatandaşlara kurslar veriyoruz. Bu yıl 18 bin kursiyerin eğitim aldığı BUSMEK, 19 merkezde kurslarını gerçekleştirdi, Büyükşehir sınırlarının genişlemesi nedeniyle bu rakam gelecek yıl 30’un üzerine çıkacak. Her şey Bursa ve Bursalılar için… Talep büyük, hizmete devam edeceğiz” dedi.

Başkan Altepe’ye teşekkür

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bilici de BUSMEK projesinin önemine işaret ederek, “Bursa’da gerçekleştirilen BUSMEK kurslarının ve bu kapsamda gerçekleştirilen sergilerin, yaygın eğitimde önemi çok fazla. El emeği göz nuru eserlere imza atan kursiyerlere tebrik ediyorum. Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’da çok büyük hizmetleri var. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

 Japonya’dan Bursa’ya ‘iğne oyası’ yolculuğu

Japonya’dan İstanbul’a taşınan ve iğne oyası eğitimi almak üzere her hafta Bursa’ya gelen Kanoka Sasaki, BUSMEK’te aldığı eğitim nedeniyle ufkunun genişlediğini söyledi. Sasaki, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ettiği konuşmasında, “Türkiye’de olmaktan çok mutluyum. Tokyo’dan İstanbul’a yerleştim, geleneksel Türk sanatlarına ilgim ve hayranlığım daha da arttı. Kozadan yapılan iğne oyası beni büyüledi. Dünyada ipeğin merkezi olan Bursa’da 7 ay boyunca bu eğitimi almak beni çok sevindirdi. BUSMEK’te öyle güzel dostluklar kurduk ki Bursa’dan ayrılmak istemedim. Bu arada Türk mutfağını da tanıma fırsatı buldum. Tokyo’dayken Türkiye’deki insanların soğuk olduğunu düşünürdük ancak şimdi gördüm ki Türk insanı çok nazik, misafirperver. Bundan sonra, Japon kadınlarına Türk sanatlarını ve Türk kültürünü tanıtmayı amaçlıyorum ve iğne oyası kitap yazmayı istiyorum” dedi.

‘Doğadan Sanata’

Başkan Altepe, konuşmaların ardından BUSMEK’te eğitim alarak, kazandıkları bilgi ve deneyimi iş yaşamına aktaran ve kariyer yapan kursiyerlere sertifikalarını verdi. Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın konseriyle renklenen programda, BUSMEK’te bu dönem 120 branşla, 15 kurs merkezi, 3 kültür merkezi ve 1 müze olmak üzere 19 merkezinde gerçekleştirilen eğitimlerde kursiyerlerin el emeği göz nuruyla hazırladıkları yaklaşık 3 bin eserden oluşan ‘Doğadan Sanata’ temalı sergi izlenime sunuldu. Başkan Altepe, protokol üyeleriyle birlikte serginin açılış kurdelesini kestikten sonra eserleri tek tek inceledi. Törene ilçelerin belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, kursiyerler ve aileleri de katıldı.

Doğaya zarar vermeden hazırlanan materyallerle, dekoratif ürünlerin yer aldığı ‘BUSMEK 9. Genel Sergisi’, 25 Haziran Çarşamba gününe kadar Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) sanat galerilerinde görülebilir.

DSC_0431

DSC_0485

DSC_0423

DSC_0403

DSC_0508

DSC_0518

DSC_0532

DSC_0397

DSC_0593

DSC_0663

DSC_0710

DSC_0784

DSC_0799

DSC_0827

DSC_0897

DSC_0883

DSC_0007

DSC_0350

DSC_0329

DSC_0326

DSC_0304

DSC_0280

DSC_0262

DSC_0249

DSC_0220

DSC_0169

DSC_0155

DSC_0131

DSC_0058

DSC_0036

DSC_0029

 

 

Yayın Tarihi: 20 Haziran 2014 Saat: 1:05