Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK), İngiltere’nin eski başbakanlarından Tony Blair’in baldızı olan Gazeteci ve Yazar Lauren Booth’u ağırladı.

Müslüman olduktan sonra sekiz yılda otuz iki İslam ülkesini gezdiğini ve her yerde farklı özelliklere şahit olduğunu anlatan Booth, Türkiye’nin Batı’daki Müslümanlar tarafından rol model olarak benimsendiğini söyledi.

Booth, Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde Osmanlı’nın kurulduğu bölgeleri görmek ve Diriliş Ertuğrul dizi setini ziyaret etmek için geldiği Türkiye’de Eskişehir, Bilecik, Bursa ve İstanbul’dan oluşan programını tamamladı. İznik, Ulucami, Yeşil Türbe ve Tophane Bursa’daki ziyaret durakları oldu. BUSMEK Muallimzade Kültür Merkezi’ni de ziyaret eden Booth, burada Geleneksel Türk-İslam sanatlarını yakından inceleme ve uygulama fırsatı buldu. Hat sanatından, tezhibe, sedeften, çiniye kadar birçok sanatı titizlikle inceleyerek, ebru sanatını da dikkatle izleyip teknenin başına oturdu. Hünerlerini sergileyen Lauren Booth, bu sanatların ne kadar zahmetli ve ne kadar değerli olduğuna da değindi. Usta öğreticilerimizle tek tek konuşup Türk-İslam sanatları hakkında bilgi aldı ve hayranlığını gizleyemedi.

 

Sosyal İşler ve Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Karaman’ın ve BUSMEK Proje Sorumlusu Eyüp Arda’nın karşıladığı İngiliz misafirimiz, Türk-İslam kültürünün yaşatılıp gelecek nesillere aktarıldığı için öncelikle Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne sonra da emeklerinden ötürü BUSMEK’e teşekkürlerini iletti. Muallimzade Kültür Merkezi’nde yapılmış eserlerden oluşan hediyeleri kabul eden Booth, bunları evinin en güzel köşesinde sergileyeceğini dile getirdi.

Yayın Tarihi: 22 Ekim 2018 Saat: 5:13