ANASAYFA > Başarı Hikayeleri > “BUSMEK SAYESİNDE SABUNLARIMI DÜNYA’YA TANITTIM”


Nagihan ÇELİK / Düşler Atölyesi

IMG_3373

 

30 yaşındayım. Bir çocuk annesiyim. 1 yıldır da bu işle uğraşıyorum. Öncesinde bir firmada muhasebecilik yapıyordum. Arayış içerisindeydim ve aklımda pastacılık vardı fakat bir gün bu sabunları görünce dünyam değişti ve bu işi yapmaya karar verdim.

Kişiye özel sabunlar yapıyorum. Tamamen doğal sabunlar üretiyorum. Tasarım hediyelik sabunlar diye geçiyor çünkü kişi ne isterse ona göre yapılıyor. Doğum gününe, nişana, kınaya, ev mevlidine, doğuma, sünnete… her şeye yönelik yapılıyor. Bu işe sabun diye başladık fakat şuan mum, şekerleme, oda kokuları, farklı tasarım ürünleri gibi geniş bir yelpazeye ulaştı.

 

İşimi evimde yapıyordum ve satışını internet üzerinden gerçekleştiriyordum. Firma olup büyümek benim için hayal gibiydi. Eşimin tavsiyesiyle BUSMEK’le tanıştım. Sen böyle bir iş yapıyorsan KOSGEB’in desteği ve eğitimleri var, bunlara katıl diyerek başladık. İlk olarak KOSGEB’le görüştük. KOSGEB’de direkt olarak BUSMEK’e yönlendirdi. Mülakata çağırıldım öncelikle. Görsellerle gitmiştim ve ürünlerim çok beğenildi. Zaten 1 hafta sonra da kursa katılabileceğim söylendi ve başladık. Kesinlikle herkesin değerlendirmesi gereken bir fırsat. KOSGEB desteği girişimciler için çok büyük bir fırsat. İyi ki de başvurmuşum diyorum. Bu sayede firma oldum. Önceden evde yapıyordum ve adımı duyurmam daha zor oluyordu. Artık bir firmayım ve bu sizin işinize olan ciddiyetinizi artırıyor. Siz artık bir marka oluyorsunuz ve insanlar burada bu dükkan var böyle ürünler var diyerek size bilinçli geliyorlar. Dükkanımın olması yurt dışının kapılarını açtı bana. Geçtiğimiz ay Amerika’ya 400 tane sabun gönderdim ve devamlı bir iş aldım. 4000 adetlik bir anlaşma yaptık. Firma olduğumu bu işle daha da iyi anladım. Onun haricinde Moldovyo’dan, Rusya’dan iş teklifi aldık. Artık hotellerle, hastanelerle, büyük yerlerle görüşürken bir adım önde oluyorsunuz.

 

İşimin içeriğine gelirsek; doğal sabun saf yağlardan tamamen benim ellerimde şekilleniyor. İstanbul’da bir kimyagerden bunun eğitimini aldım. İnternet’te bu işi şans eseri gördüm ve kurabiye olarak başlamaktan bu sayede vaz geçtim. Sabun olarak bu işi Türkiye’de yapan 3-4 kişi vardı. Bursa’da da ilk başlayanlardan biriyim. Dışarıda artık emsalleri artmaya başladı. Ama bizim yaptığımız sabun tamamen doğal yağlardan elimizde kalıplandırılarak yaptığımız bir sabundur.

 

BUSMEK’in desteğini aldığım için çok şanslıyım. Kendim tek başıma dükkan açma işine girişemezdim ve bu şekilde büyüyemezdim. Kesinlikle evde oturan tüm bayanlara tavsiye ediyorum.  KOSGEB’den de destek Ocak ayında alacağım. Projem kabul edildi. Böyle destek olmaları küçük işletmeler için çok önemli. Bu yüzden bize çok destek olan BUSMEK’e ve KOSGEB’e çok teşekkür ediyorum.

IMG_3392

IMG_3349

IMG_3378

IMG_3352

IMG_3353

IMG_3356

IMG_3361

IMG_3366

 

IMG_3375

IMG_3376