ANASAYFA > Haberler > BUSMEK ULUTÖMER ÖĞRENCİLERİYLE RENKLENDİ


Uludağ Üniversitesi bünyesinde kurulan ULUTÖMER öğrencileri BUSMEK’i ziyaret etti.  Çeşitli ülkelerden gelen yabancı öğrenciler, BUSMEK’te yapılan sanatları atölyelerde yakından inceleyip, Türk sanatlarını tanıma fırsatı buldular ve BUSMEK’in gelişmiş imkânlarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ettiler.  

7

 

Uludağ Üniversitesi Türkçe Öğretimi, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ULUTÖMER), Uludağ Üniversitesi’ne eğitim almak için gelen yabancı uyruklu öğrencilere Türkçe eğitimi veriyor. Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat ile görüşen; ULUTÖMER Müdürü Prof. Dr. Salih Pay, yabancı öğrencilere Türk kültürünü BUSMEK sayesinde kazandırmak istediklerini aktararak; “ Dilin bir de kültür ayağı var. Öğrencilerle birlikte, farklı ülkelere de kültürümüzü aktarmaya çalışalım istedik. Bu çerçevede ‘neler yapılabilir?’ diye düşündük. Şahin Bey ‘biz bunu sağlayabiliriz’ dedi. Öğrencilerimizi BUSMEK’e getirerek Türk kültürünü tanıtmak istedik” diye konuştu.

 

“BUSMEK’le ortak çalışma yapmak istiyoruz”

60 civarında ülkeden, 240 civarında öğrencileri bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Salih Pay, yabancı öğrencilerin genel olarak Afrika, Ortadoğu’daki Arap ülkeleri ve Asya’daki diğer ülkelerden geldiğini ifade ederek; Türk Cumhuriyetlerinden, Balkanlardan, Ukrayna ve Brezilya’dan da öğrenciler geldiğini sözlerine ekledi.  Pay, konuşmasında; “Bu öğrenciler 9 ay bizde kalıyorlar. Farklı seviyelerde Türkçe öğreniyorlar. Burada bulunan öğrenciler, geldiklerinde Türkçe’nin “T” sini bilmiyorlardı. Şu anda tane tane konuşulduğunda anlayabilecek durumdalar. Planımız öğrencilerden talep olursa, BUSMEK’teki ilgili hocayı Üniversiteye davet edip ders vermesini istiyoruz. Bugün BUSMEK’le yaptığımız bu faaliyet, Türkiye’deki diğer dil merkezlerinde henüz olmayan, ilk faaliyettir diye düşünüyorum” dedi.

6

 

5

4

2

1

 

 

Yayın Tarihi: 4 Aralık 2015 Saat: 2:37