ANASAYFA > Haberler > BUSMEK’İN 12. YIL GURURU


     Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) tarafından ‘Renklerin Dili’ temasıyla hazırlanan ‘BUSMEK 12. Genel Sergisi’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Fuar Alanında izlenime açıldı. BUSMEK kursiyerlerinin el emeği göz nuru eserlerinden oluşan sergi, Bursalı sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) tarafından bu yıl ‘Renklerin Dili’ temasıyla hazırlanan ‘BUSMEK 12. Genel Sergisi’,  coşkulu bir törenle izlenime açıldı. Sergide,    40 branşta 2500’ü geçkin  eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Her yıl 30.000 kursiyerin 220 branşta istifade ettiği BUSMEK, bu sene de kursiyerlerin el emeği eserlerini gururla sergiledi. Açılış konuşmasından sonra Mehter Takımı’nın konseri coşkuyla izlendi.

Açılış konuşmasında, Başbakan Sayın Binali Yıldırım’dan gelen telgrafta ; “ Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Kurslarında (BUSMEK) üretilen el emeği göz nuru eserlerin sergileneceği etkinliğe nazik davetiniz için teşekkür ederim. Bir meslek öğrenerek böylesine güzel ürünler meydana getiren kursiyerlerimizi ve kıymetli öğretmenlerimizi içtenlikle tebrik ediyor, şahsınızda tüm katılımcılara ve Bursalı vatandaşlarımıza selamlarımı sunuyorum.” sözleri salondan büyük alkış aldı.

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, serginin açılışında yaptığı konuşmada, BUSMEK’in yaşam boyu eğitim anlayışıyla Bursalıların pek çok alanda sanat ve mesleki eğitim ihtiyaçlarına cevap verdiğini ve endüstrileşmenin ihtiyacı olan kalifiye elemanları yetiştirerek ülkenin sanayisine katkıda bulunduğunu söyledi.

Bursa’da, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının da BUSMEK ile yaşatıldığına işaret eden Başkan Altepe, “Bursa’nın üreten ve gelişen bir kent olmasını önemsiyoruz. Kimlikli, birikimli bir kent olan sanatkar şehri Bursa’ya hizmet etmek bizler için bir onur. Bursa’nın dünya liginde olmasını önemsiyoruz. Yapılan çalışmalarla da Bursa’nın yıldızı parlıyor” şeklinde konuştu.

“Hedef, üretime katkı sağlamak”

Bursa’nın gelişiminde üretimin ve insan odaklı faaliyetlerin çok önemli olduğunu belirten Başkan Altepe, “BUSMEK’in ana hedefi, insanımızın üretime daha fazla katkı sağlamasına destek olmaktır. Hedefleri olan Türkiye yolunda kendimizi, gerek sosyal ve kültürel yönden geliştirmemiz, gerekse ekonomik yönden üretime katkı sağlamamız gerekiyor. Onun için BUSMEK var, ilk zamanlar 5 yerde başlamıştı şimdi 30 noktayı aşkın yerde eğitim veriliyor. Bursa’mızın her köşesinde ve ilçelerinde BUSMEK var” dedi.

BUSMEK ile 12 yıldır Bursalılara ücretsiz sanat ve meslek eğitim kursları verildiğini anlatan Başkan Altepe, “BUSMEK, 220 branşta eğitimler veriyor ve özellikle yılda 30 bin kişi bu eğitimleri alıyor. Yabancı dilden el sanatlarına veya üretime yönelik her alanda eğitimler alıyorlar. Sadece Bursa’da değil, Balkanlar başta olmak üzere diğer ülkelerde de çalışmalarımız sürüyor. İhtiyaca yönelik kurslar açılıyor, üretime destek sağlanıyor. BUSMEK’te açıldığından bugüne dek 180 bin kursiyere mesleki eğitim verildi. Sergimizde de çok güzel eserler var, emeği göz nuru ürünlerinden dolayı BUSMEK kursiyerlerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Başkan Altepe, her geçen gün daha fazla Bursalının yararlandığı BUSMEK’in  kursiyerlerinin istihdam noktasında da avantajlı olduğunu dile getirdi. Altepe, BUSMEK’in piyasaya hem yeni girişimciler kazandırdığını hem de iş dünyasının nitelikli işgücü ihtiyacına cevap vererek şehir ve ülke ekonomisine katkıda bulunduğunu söyleyerek, BUSMEK-KOSGEB işbirliği ile düzenlenen girişimcilik eğitimlerine katılan kursiyerlerin kendi işyerlerini açtığını da hatırlattı. Konuşmaların ardından Başkan Altepe, BUSMEK’te eğitim alarak, kazandıkları bilgi ve deneyimi iş yaşamında da geliştiren kursiyerlere sertifikalarını verdi. Başkan Altepe, törene katılan AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla birlikte serginin açılış kurdelesini kestikten sonra sergiyi gezdi ve eserleri ilgiyle inceledi.

BUSMEK 12. Genel sergisi  5 Mayıs Cuma gününe kadar ( 5 Mayıs Cuma Günü Kapanış : 17:00)  10:00-19:00 saatleri arasında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde ziyaretçilerine açık olacak.

Yayın Tarihi: 30 Nisan 2017 Saat: 11:45