ANASAYFA > Haberler > BUSMEK’İN HÜNERLİ ELLERİNE ÇİFTE ÖDÜL


     BUSMEK Ebru eğitmeni Elif Aydın ve minyatür ihtisas kursiyeri Gülsün Söğüt yaptıkları çalışmalarla  Karesi Belediyesi’nin geleneksel el sanatları yarışmasında 2.’lik ve 3.’lük ödüllerine layık görüldüler. 8 dalda düzenlenen yarışmada 161 eser, 25 uzman jüri tarafından değerlendirildi.

Bursalılara verdiği kaliteli ve ücretsiz eğitimlerle adından söz ettiren Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) eğitmenlerinin ve kursiyerlerinin katıldığı yarışmalarla da derecelere girerek dikkatleri üzerine çekiyor.  11 yıldır BUSMEK’te ebru eğitimi veren Elif Aydın, yaptığı hatip ebru çalışmasıyla 3. olurken, Karesi efsaneleri Kurtdereli Mehmet Pehlivan konulu minyatür dalında da BUSMEK ihtisas sınıfı kursiyerlerinden Gülsün Söğüt ortaya çıkardığı eserle 2. oldu.

Karesi Kent Konseyi tarafından düzenlenen ve Karesi Belediyesi’nin desteklediği, bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen geleneksel sanatları yaşatmak, turizm ve kültürel gelişime katkı sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmada Keçe, Tezhip, Hüsnühat, Minyatür, Ebru, Çini, Balıkesir Pullusu ve Kırkyama olmak üzere 8 ayrı dalda yapıldı. Yarışamaya katılan toplam 161 eser, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen alanında uzman 25 jüri üyesi tarafından değerlendirildi. Geleneksel sanatları yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmayı, sanatçıları gelenekten yararlanarak üretmeye teşvik etmeyi hedefleyen Karesi’nin Hünerli Elleri Geleneksel El Sanatları Yarışması’na uluslararası düzeyde katılım oldu.

Karesi Belediyesi Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen sergi ve ödül töreni programına çeşitli illerden çok sayıda sanatsever katıldı. Dereceye girenlere ödüllerini Karesi belediye Başkanı Yücel Yılmaz takdim etti.

 

Yayın Tarihi: 1 Kasım 2017 Saat: 10:08