ANASAYFA > Başarı Hikayeleri > BUSMEK’LE AMATÖRLÜKTEN PROFESYONELLİĞE


   BUSMEK’te verilen uygulamalı  girişimcilik eğitimine katılan kursiyerler iş hayatına adım atmaya devam ediyor. Eğitimler sonrası Makine ve Danışmanlık şirketi ile girişimci olma fırsatı yakalayan Cem Demirbaş, eğitimlerin iş hayatında çok faydasını gördüğünü söylüyor.

 

 

Elektrik mezunu olmasına rağmen hayvancılık sektörüne olan ilgisinden dolayı bu yönde ilerleyen  ve çırak olarak başladığı sektörde 15 yıl çalışıp genç  yaşta farklı pozisyonlara gelen Demirbaş, yeterli tecrübeleri kazandıktan sonra kendi şirketini kurmaya ve bir işveren olmaya karar vermiş.Demirbaş, BUSMEK ile tanışmasını çevresinden duyduğu kurs ve katkılar hakkında öncelikle bilgi almak ve fikir edinmek için gittiğini ve ardından kurslara kayıt olduğunu belirtti.

“Hayvancılık sektöründe piyasaya daha farklı neler sunabiliriz diye düşündük ve sektörün makine tarafında süt sağma makineleri ve ekipmanları alanında şirketimizi kurduk” diyen NİLTİM’de kurduğu iş yerinde, işveren olmanın hem çok güzel hem de çok zor bir duygu olduğunu söyledi.

“ Bizim temelimiz süt sağma makineleri, çiftlik ekipmanları, hayvancılıkla ilgili mekanik, otomatik bütün sistemleri yapıyoruz. Ufak mobil makineler tamamen kendi üretimimizdir. Büyük sistemler kurarken de hem kendimizin hem de distribütörlüğünü yaptığımız markanın makinelerini kuruyoruz ve pazarlıyoruz. Bunun dışında danışmanlık bölümümüz var, devletin verdiği dünya bankasının desteklediği hibeler ve projeler var bunlarla ilgili evrak süreçlerinin takibinden bina teslimine kadar ilgileniyoruz.

Demirbaş,  BUSMEK girişimcilik kursunun kendisine kattıklarını şöyle sıraladı. “Öncelikle ticaretin benim düşündüğüm gibi olmadığını öğrendim. İç pazara veya dış ticarete nasıl hakim olunacağını, işlerin muhasebe kısmında nasıl hareket edileceğini öğrendim. İşimizde belgelendirme çok fazla oluyor, bunların nasıl ve nerelerden yapıldığını öğrendim, evrakları nasıl hazırlayabiliriz gibi konulardaki ipuçları da bize çok yardımcı oldu.”

Kendisine sunulan olanaklardan ve katkılardan dolayı, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne, BUSMEK’e ve KOSKEB’e teşekkür etti.