“Türk Japon Dostluk Haftası” kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK), Uluyama Türk Japon Kültür Derneği ve Japonya Başkonsolosluğu işbirliğinde 15-16 Kasım tarihlerinde etkinlikler düzenlendi.  

Suşi atölye çalışması etkinliği Yoshihiro Moriwaki tarafından, BUSMEK Dünya Mutfağı branşı öğrenci ve öğretmenlerimizle birlikte, Yeni Karaman Kurs Merkezimizde gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında suşide kullanılan malzemeler ve nasıl yapıldığı hakkında bilgiler verildi.

İkebana (Çiçek düzenleme sanatı) ise Yumiko Tanabe tarafından icra edilerek, el sanatları kursiyerlerimiz tarafından merakla izlendi. Etkinliğin sonunda kursiyerlerimiz ikebana yapma fırsatı bularak, deneyimlediler.

Ayrıca Origami sanatıyla ilgili Bursa genelinde 23 okuldan 140 eserin katıldığı yarışma sonuçlarına göre Bursa Kent Konseyi’nde ödüller dağıtıldı. Atık Kağıt ve Muhtelif Ambalajlardan Aksesuar Yapımı branşında yapılan çantalar da Japon yetkililerin dikkatini çekti.

Törenin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Numan Şeker, Japonya Başkonsolosu Hisao Nishimaki’ye BUSMEK Sanat Galerisini gezdirerek üretilen eserler ve faaliyetlerimiz hakkında kendisine bilgi verdi.

Etkinlikler kapsamında Japon misafirlerimize kursiyer ürünlerimizden çini Kardeşlik Çeşmesi ve Yeşil Türbe hediye edildi.

Yayın Tarihi: 20 Kasım 2018 Saat: 9:07