Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) filografi branşı öğretmenlerinden Kübra Bayhatun Kaya ve öğrencilerinin hazırladığı “Ahde Vefa” filografi sergisi, Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde meraklılarıyla buluştu.

Filografi sanatına büyük emekleri olan ve Türkiye’de bu sanatın kök salmasına vesile olan Üstad Saim Devrilmez’e ithafen Ahde Vefa ismiyle açılan sergi 29 Kasım’a kadar ziyaretçilere açık kalacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Yunus Kaldırım, açılış konuşmasında “Değerli Saim hocamızın izinde bu filografi sanatına katkı veren ve geliştiren Kübra hocamız gibi arkadaşlarla çalışmaktan gurur duyduğumuzu ifade ediyor, kendisinin ve öğrencilerinin ortaya koydukları bu muhteşem eserlerden dolayı hepsini tebrik ediyorum. 2006 yılından bu yana BUSMEK olarak da bu branşta 4400 ön başvuru alarak ve 2170 kişiye eğitimler vererek filografi sanatının tanınmasında ve gelişmesinde üstümüze düşeni her zaman yapıyoruz. Yerel ve uluslararası organizasyonlarda daha çok sanatsevere ulaşmak adına sergiler düzenliyoruz. Ayrıca bu sergide gösterdikleri misafirperverlik için Üsküdar Belediyesi’ne de şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Açılışta ev sahibi olarak konuşma yapan Üsküdar Belediyesi Kültürden Sorumlu Başkan Yardımcısı Zekeriya Şanlıer, “Bizler Üsküdar’ı tarihin ve kültürün şehri olarak nitelendiriyoruz. Bu minval üzere, konserler, söyleşiler, seminerler, sergiler gibi yüzlerce farklı farklı etkinlikler yapıyoruz. Bu etkinliklerin en güzellerinden biriyle bir aradayız. Değerli Saim Hocamızın mihmandarlığındaki bu sergiye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz.” diyerek BUSMEK’i ve kursiyerleri tebrik etti.

Serginin açılış kurdelasını, Filografi Üstâdı Saim Devrilmez, Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Zekeriya Şanlıer, BBB Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Yunus Kaldırım, BBB Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü İbrahim Karaman, BUSMEK Koordinatörü Eyüp Arda, Filografi Öğretmeni Kübra Bayhatun kesti. Birbirinden güzel 80’e yakın eser ziyaretçilerden tam not aldı.

 

Sergide eseri bulunan kursiyerler :

Öğretmen Kübra Bayhatun Kaya

 

Atike Arslan

Ayşegül Yıldırım

Birol Turgut

Cemile Arslan

Filiz Yaman

Hatice Yıldırım Yalavaç

İlhan Gök

Kadriye Arslan

Meryem Bilici

Medine Kazancı

Mehmet Karatepe

Mehmet Ergür

Melike Biçer

Merve Akın

Mervegül Bayzat

Nazan Çepni

Neslinur İpekçi

Nurcan Kaya

Rabia İlter

Rukiye Uçan

Seda Akpınar

Sibel Turan

Yeliz Özel Karaduman

Zarife Beyazal

Zübeyde Sipahioğlu

Yayın Tarihi: 20 Kasım 2019 Saat: 1:44