BÜYÜKŞEHİR’DEN GİRİŞİMCİLERE TAM DESTEK

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile KOSGEB arasında imzalanan protokolle, Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’ndan (BUSMEK) 60 kursiyer, uygulamalı girişimcilik eğitimi almaya hak kazandı.

Bursa’da ve Türkiye’de girişimcilik potansiyelinin ve bilincinin artırılmasına katkı sağlamak, potansiyel girişimcileri iş kurmaları konusunda bilinçlendirmek ve teşvik etmek ve girişimci adaylarının iş ve pazarlama planı hazırlamalarına yönelik temel bilgiler sunmak amacıyla hayata geçirilen ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin 3. dönem protokolü, Büyükşehir Belediyesi Tarihi Belediye Binası’nda gerçekleştirilen törende imzalandı. Girişimcilere iş sahibi olmaları konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ protokolüne, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bursa Hizmet Merkezi Başkanı Ahmet Akdağ imza attı. BUSMEK kursiyerlerinin girişimcilik eğitimi almalarına olanak tanıyan protokol, başarılı kursiyerlere iş sahibi olmanın da kapılarını açıyor.

“BUSMEK KURSİYERLERİ İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, protokolle BUSMEK kursiyerlerinin önemli bir fırsat yakaladıklarını kaydederek, “Bursa’da istihdama yönelik önemli bir protokolü gerçekleştirdik. Yerel yönetimler olarak kentin tüm yönleriyle gelişmesi ve insanların desteklenmesi için gerekeni yapıyoruz. Mesleki konularda çalışmalar yapanları da sanayici ve işadamlarımızla bir araya getirerek, sektörün ihtiyacı olan insanların yetişmesi konusuna destek veriyoruz. 3.’sünü gerçekleştirdiğimiz bu protokolle de girişimcilerin gerçek anlamda eğitilip işyeri açabilmeleri konusunda gerekli desteği veriyoruz. Bu uygulama BUSMEK kursiyerleri için büyük bir şans” diye konuştu.

Başkan Altepe, sosyal sorumluluk projeleriyle insana yönelik faaliyetleri önemsediklerini de belirterek, “Daha önce eğitime katılan 120 kursiyerden 113’ü sertifika aldı, 35’i de kendi işyerlerini kurdu ve ticaret hayatına atıldı. Bu protokolle yeni kursiyerlerin de ufkunun açılacağına ve mesleki yaşamlarıyla ilgili sağlam adımlar atabilme cesaretini edineceklerine inanıyorum” dedi.

“GİRİŞİMCİLERE 100 BİN TL”LİK DESTEK VERİYORUZ”

KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Başkanı Ahmet Akdağ da KOSGEB olarak girişimciliğin desteklenmesine önem verdiklerini söyleyerek, “Daha önce kurslara katılan kursiyerlerden kendi işyerlerini kuranların olması bizleri çok sevindiriyor. KOSGEB olarak girişimcilere 30 bin TL’ye kadar geri ödemesiz hibe, daha ağır makine gerektiren işler için 70 bin TL’ye kadar da destek veriyoruz. Girişimcilere toplamda 100 bin TL’lik destek sağlıyoruz” dedi.

KOSGEB tarafından verilecek 70 saatlik eğitime BUSMEK’te halen eğitim gören ve kurslardan mezun olan kursiyerler katılabilecek. 2 grupta toplamda 60 kişinin yararlanabileceği eğitimin ilk grubu 1– 25 Nisan, 2. grubu ise 6 – 29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayın Tarihi: 20 Şubat 2013 Saat: 1:41