ANASAYFA > Haberler > ÇİNİLER KURSİYERLERİN ELLERİNDEN ÇIKIYOR


BUSMEK kursiyerlerine istihdam odaklı çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bursa’nın tarihi dokusu, kültürü, mimarisi BUSMEK ürünlerinde hayat buluyor. En rağbet gören ürünlerden olan Yeşil Türbe Çini ürünler BUSMEK kursiyerlerinin ellerinden çıkıyor.

DSC_0283

Yeşil Cami ve Türbe, Hacivat ve Karagöz, Teleferik, Timsah Arena, Kestane Şekeri ve daha kentin birçok simgesi çinilere işlenerek satış ofislerinde yerini alıyor. Kenti gezenlerin en büyük sorunu olan hediyelik eşya arayışı konusuna çözüm getirmek için BUSMEK tarafından başlatılan proje kapsamında üretilen çini eserler kursiyerlerin ellerinden çıkıyor.

Yeni başlatılan çalışmayla haftanın belirli günlerinde Emirsultan Kültür Merkezi’nde atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor. Satışa sunulan Bursa Figürlü ürünleri üreten kursiyerlerine bu sayede gelir kapısı açan BUSMEK, istihdama katkı sağlıyor. Çini öğretmenleri tarafından uzun dönem kurslara gelmiş olan kursiyerler seçilerek çalışmalar gerçekleştiriliyor.

DSC_0262

BUSMEK Emirsutan Kültür Merkezi

Günde ortalama 5-6 ürün çıkaran kursiyerler ilk etapta 3 boyutlu olan türbeleri yapmakta zorlandıklarını ifade ederek zamanla ellerinin hızlandıklarını söylüyorlar. Tecrübeli olan kursiyerlerden Fevziye Yılmaz (60) BUSMEK serüvenini anlattı, “BUSMEK’te 3 yıl yağlı boya, 1 yıl ebru, 1 yıl ev tekstili, 2 yıl Çini, şuanda da Minyatür’e geliyorum ve Çini ihtisas grubuna devam ediyorum. 7 yıldır hemen hemen tüm kurslara katıldım” dedi. Yaşına rağmen çalışma azmiyle örnek oluşturan kursiyer yaptıkları hummalı çalışmayı da şöyle aktardı, “Belediyenin yaptığı bu çalışma çok önemli. Gençler BUSMEK’e daha çok yönelmeli ve kendilerine meslekler edinmeliler. Ben burada günde 6-7 ürün çıkarıyorum. Hobi olarak yaptığım çalışmadan gelir kazanmak çok güzel” şeklinde konuştu.

DSC_0456

Fevziye Yılmaz – Çini Kursiyeri

BUSMEK’te Çini ve Filografi kurslarına katılan Ayşe Acar (35) da  aslında Bilgisayar Donanımı mezunu olduğunu fakat daha önce hiç çalışmadığını söyleyerek BUSMEK sayesinde ilk işine sahip olmanın mutluluğunu yaşadığını şu sözlerle ifade etti, “Emirsultan Kültür Merkezi’nde haftada 4 gün çalışmalara katılıyorum. Günde ortalama 3-4 tane ürün çıkarıyorum. Sabır işi olan Çini yapmak zamanla size zevk veriyor. Eğlenerek yaptığım bu çalışma sayesinde ilk kez kendi parama kazandım ve çok mutluyum” şeklinde konuştu.

DSC_0279

Ayşe Acar (35)

Satış ofislerinin haricinde aynı zamanda sanal ortamda da satışı yapılan ürünler bir tıkla kapınıza kadar geliyor.  www.e-burfas.com adresinde BUSMEK’de üretilen atölye ürünleri ve kursiyerlerin ellerinden çıkan butik ürünler de mevcut.  Çini objelerden ebru eşarplara, takılardan deri aksesuarlara kadar pek çok hediyelik eşyanın yer aldığı satış ofisleri hediyelik eşya arayanların artık ilk adresi olma yolunda ilerliyor.

Geniş ürün yelpazesi ile herkesin aradığını bulabileceği BUSMEK satış ofisleri; Merinos Kongre ve Kültür Merkezi Satış Ofisi, Emirsultan Kültür Merkezi, Davutkadı (Muallimzade) Kültür Merkezi,  İncirli Kültür Merkezi ve BUSMEK Moda Evi’nde hizmet veriyor.

DSC_0455 DSC_0481 DSC_0490 DSC_0506

DSC_0302 DSC_0300 DSC_0291 DSC_0277 DSC_0275

Yayın Tarihi: 3 Nisan 2015 Saat: 2:56