ANASAYFA > Haberler > “ÇİVİ İLE TELİN DANSI”YLA HAYATA BAĞLANDI


Bursa’da, bebekliğinde geçirdiği rahatsızlık nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamak zorunda kalan Gülsüm Altun (34), kursa giderek öğrendiği “çivi ile telin dansı” olarak nitelendirilen filografi sanatıyla hayata bağlandı.

DSC_1010

Bursa Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) bünyesinde açılan filografi kursuna devam eden Altun, hayatı boyuncu engelli olmanın tüm zorluklarını tam anlamıyla yaşadığını söyledi.

Yüzde 96 engelli olduğu için iş bulmakta zorlandığını, istediği gibi sokağa çıkamadığını anlatan Altun, diyaliz hastası olan ve rahatsızlığı nedeniyle bir ayağı kesilen babasının emekli olmasıyla 10 yıl süreyle aldığı engelli maaşı kesildikten sonra iş arama çabalarının da olumsuz sonuçlandığını belirtti. Hem psikolojisini düzeltmek hem de meslek edinmek için BUSMEK kurslarına katıldığını dile getiren Altun, bilgisayar ve diğer meslek edinme kurslarını başarıyla tamamladığını, daha sonra bir sanata yönelmek istediği için filografi kursuna kayıt yaptırdığını söyledi.

Altun, filografi ile uğraşırken tüm sıkıntılarından arındığını, rahatladığını vurgulayarak, “Şu an yeniyim, öğrenmeye çalışıyorum ama bu sanatla ilgili daha çok şeyler yapmak istiyorum. Keşke bu kurslara daha önce gitseydim. Kurslara gitmediğim zaman canım sıkılıyor” dedi.

Filografi sanatıyla uğraşmanın öz güven anlamında da kendisine ciddi katkılar sağladığını bildiren Altun, “Ayağa kalkamadığım için pek çok iş için ailemden ve çevremdeki insanlardan yardım istemek zorundayım ancak pek çok işi artık kendim yapıyorum. Bu kurs bittiğinde başka kurslara yazılacağım. Filografi konusunda kendimi geliştirmek en büyük hedefim” ifadesini kullandı.

DSC_0972

DSC_0993

DSC_1003

DSC_1004

aa_picture_20150110_4252520_web

Yayın Tarihi: 26 Ocak 2015 Saat: 10:13