ANASAYFA > Haberler > ÇOCUK EĞİTİMİNDE PEYGAMBERİMİZİN METODU


Bursa Büyükşehir Belediyesi İncirli Kültür Merkezi Eğitimci Yazar İbrahim Halil Er’i ağırladı. Sayın Er “Peygamber Efendimizin Eğitim Metodları” konulu seminerde katılımcılara çok değerli bilgilerini aktararak aydınlattı.

DSC_0130

Eğitimci Yazar İbrahim Halil Er, Peygamber Efendimizin (sav) eğitim metodlarının günümüz eğitimcileri için büyük dersler barındırdığını ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in her hareketinde bizim için örnekler varken eğitim metodunda da alacağımız dersler olduğunu belirtti: “Peygamberimiz (sav)´in eğitimci yönü maalesef fazla işlenmemiştir. Bu konuda yapılan çalışmaların çoğu da pedagojik bir yaklaşım özelliği göstermez. Peygamberimiz (sav)´in eğitimci yönüne değinirken, onun asıl özelliği olan Peygamber yönünü de unutmamak gerekir. Hz. Peygamber (sav) dönemindeki öğrencilerden kastımızın Ashap olduğunu hatırlatmalıyız. Hz. Peygamber (sav)´in öğrencileri Ashap, okulu da bütün Medine´dir. Hz. Peygamber (sav)´in Ashapla ilişkisi, bir öğretmen öğrenci ilişkisine benzemektedir” dedi.

Hz. Peygamber (sav)´in mükemmel bir eğitimci olduğunu birçok batılı aydın da takdir edildiğini söyleyen Sayın Er, “Batılılar Efendimizin eğitim metodlarını hayatlarında birebir uygulamışlarıdır. Bunlardan Townsend “Muhammed… Dünyada bir benzeri olmayan demokratik eşitliği gerçekleştirmiştir. Muhammed, zulmü ve savaşları önlemede ellerinden hiçbir şey gelmeyen Avrupa´daki hürriyet öğretilerinin sahibi modern reformculardan çok daha mükemmel bir eğiticidir.” Robert L. Fulick, Jr. ise fikirlerini şöyle açıklamaktadır; “Muhammed, insanlığı daha mutlu ve hür bir dünyaya kavuşturan, gerçek bir eğitici, büyük bir önderdir. Şurası inkâr edilemez ki erişilmez temposuyla gerçek bir devrim yapan İslam kültürünün gelişmesini Muhammed´in kurduğu mükemmel sistem sağlamıştır. Onun gelmiş geçmiş en büyük eğitimci ve insan ahlakını yükselten bir prens olduğunu ancak dar kafalılar inkâr edebilir” diye aktarı.

Oldukça verimli geçen seminer sonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat katılımlarından dolayı İbrahim Halil Er’e hediyesini takdim ederek teşekkürlerini sundu.

DSC_0148

DSC_0122 (1)

DSC_0113 (2)

 

Yayın Tarihi: 1 Eylül 2014 Saat: 3:52