ANASAYFA > Haberler > DİYETTE SIK YAPILAN YANLIŞLAR


DİYETTE SIK YAPILAN YANLIŞLAR

 

Diyetisyen Mine Palacıoğlu, Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokalinde “Sağlıklı Beslenme ve Bilinen Yanlışlar” konulu bir seminer verdi.

Özel Bahar Hastanesinde görev yapan Diyetisyen Palacıoğlu sık yapılan yanlışları şöyle anlattı;

“-Ekmek kızartılınca kalorisi azalır bilgisi yanlıştır. Kızarmış ekmeğin sadece suyu azalır kalorisi aynıdır. -Sabah aç karnına limonlu su içmek zayıflatmaz. Sadece sindirim yardım eder yağ yakma özelliği yoktur.

-Aynı şekilde sirkeli su içmenin de kilo vermede hiçbir faydası yoktur. Sirke, yağ yakmayacağı gibi aç karnına mideye zarar verir çünkü bir tatlı kaşığı sirkeyi seyreltmek için 3 su bardağı su gerekir…

-Sabahları düzenli olarak sirkeli su içen biri bir süre sonra ülser şikâyeti ile karşılaşır.

-Son zamanlarda yaygınlaşan kekik, sinameki, maydanoz gibi bitkileri kaynatıp suyunu içmek zayıflatır görüşü de yanlıştır. Bu bitkilerin de yağ yakma özelliği yoktur sindirimi kolaylaştırır siz kilo veriyorum zannedersiniz. Özellikle maydanozu kaynatıp vitaminini öldürmek yerine çiğden yiyin. Çok daha faydalı olur.

Palacıoğlu, hazır sütlerin kaynatılmasının yanlış olduğunu söylerken, doğal sütlerin de kaynadıktan 3-4 dakika sonra kapatılması gerektiğini vurguladı.

Çiğ yumurtanın bilinenin aksine dinçlik vermediğini belirten Palacıoğlu yumurtanın pişince faydalı olduğunu ifade etti. Ayrıca toplumda yumurtanın kolesterolü arttırdığı kanısı bulunduğunu vurgulayan Diyetisyen Palacıoğlu, “Günde 8 adet yumurta yersen kolesterolün artar bu da mümkün değildir” dedi.

Palacıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü, “ Bakıyoruz ki diyet yapmak isteyen ekmeği kesiyor. Hâlbuki ekmek yemeden diyet olmaz. Çünkü beyin karbonhidratları kullanır. Sürekli proteinle beslenirsek böbrekler istifa eder.  Belli ölçüde karbonhidrat yemezseniz enerji kaybı yaşarsınız. Çabuk acıkır, bir sonraki öğünde daha çok yeme ihtiyacı hissedersiniz. Ekmek yemeli ama oranını iyi ayarlamalısınız.”

Yayın Tarihi: 14 Şubat 2013 Saat: 11:11