ANASAYFA > Haberler > DOWN SENROMLU ÇOCUKLARA FARKINDALIK ZAMANI


BUSMEK Erikli Kurs Merkezi evde çocuk bakımı kursiyerleri Özel Hayat Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ederek down sendromlu çocuklara etkinlik düzenlediler. Kursiyerler, katıldıkları oyunlar ve verdikleri hediyelerle çocuklarla mutlu bir gün geçirdiler. 

11

Erikli kurs Merkezinde eğitim alan evde çocuk bakımı kursiyerleri, eğitmenleri Gülşen Çazım Özaydın’la birlikte Özel Hayat Eğitim Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ettiler. “21 Mart Down Sendromu Dünya Farkındalık Günü” dolayısıyla gerçekleşen programda, kursiyerler çocuklara yüz boyama, balon şişirme, el izi alarak duvar süsleme gibi çeşitli etkinlikler yaparak çocukları sevindirdiler. Programda, down sendromlu çocuklar da misafirleri için dans gösterileri yapıp şiirler okuyarak hünerlerini sergiledi.

“Onların tek ilacı sevmek ve sevilmek”

Rehabilitasyon merkezi çalışanı Rukiye Dilek Gider, uzun zamandır özel eğitim merkezinde görev yaptığını belirterek; “Rehabilitasyon merkeziyle tesadüf üzere tanıştım. Bu işi canı gönülden seviyorum. 15 yıllık evliyim, çocuk sevgimi buradaki yavrularıma aktarıyorum. Allah bana böyle bir kapı açtı“ dedi.

Rukiye Dilek Gider, “Merkezimizde otizimli, down sendromlu, bedensel engelli çocuklarımız var. Aynı zamanda yaşıtlarından anlama-kavrama-öğrenme anlamında geriden gelen çocuklarımız da bulunuyor. Bu çocuklarımız, rehberlik araştırma merkezinden ve devlet hastanelerinden alınan raporlar sayesinde uzman öğretmenlerimiz tarafından birebir eğitim alıyorlar. Şu anda burada 310 çocuğumuz eğitim alıyor. Aileler servis de dâhil hiçbir ücret ödemeden çocuklarını getiriyorlar” diyerek verdikleri eğitimleri anlattı.

BUSMEK’te kendisinin de eğitim alarak gelişim sağladığını belirten Gider, evde çocuk bakımı kursiyerlerinin yaptığı ziyaretin, özel eğitim alan çocuklar üzerinde oldukça faydalı olduğunu; çünkü onların tek ilacının sevmek ve sevilmek olduğunu ifade ederek; “ Hayatımızın her alanında, her şekliyle bu çocukların yerinin olmasını istiyorum. Çünkü down sendromlu çocuklar farklı değiller, onların sevmek ve sevilmeye ihtiyacı var. Toplum olarak yadırganıyorlar, önemsenmiyor, hor görülüyorlar en basit şekliyle ‘özürlü’ diyerek dışlanıyor. Hayatta kimin ne olacağını kimse bilemez. Tek ilacımız sevmek ve sevilmek” dedi.

12 10 9 8 7 6   5

 

3 2

Yayın Tarihi: 24 Şubat 2016 Saat: 2:03