Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER)’in yürüttüğü çalışma kapsamında dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye gelen yüze yakın öğrenci, BUSMEK tarafından düzenlenen Ebru workshopuna katılarak Geleneksel Türk İslam Sanatını uygulama fırsatı buldular.

TÖMER Bursa Şubesi’nde eğitim alan tüm öğrencilerin kültürlerarası etkileşimini artırmak amacıyla düzenli olarak tarihî ve kültürel amaçlı geziler, seminerler, sergiler ve spor turnuvaları düzenlenmektedir. Bursa tarihi ve kültürel gezilerini tamamlayan öğrenciler Ebru Usta Öğreticisi Elif Aydın’ın hazırlamış olduğu Ebru teknelerinin başına geçtiler. Usta Öğreticimiz Elif Aydın öncelikle Ebru sanatının tarihsel sürecinden bahsetti. 16.yy da Orta Asya’dan Osmanlı Devleti topraklarına gelerek kitapların iç yüzeyini süsleyen Ebru’nun daha sonra tablo olarak da kullanılmaya başlandığını söyledi. Ardından sırayla teknelerin başına geçen yabancı konuklar hünerlerini sergiledi. Zor bir zanaat olan ebruyu öğrenmek için büyük çaba sarf eden ziyaretçiler gün boyu süren etkinlikte keyifli anlar yaşadı.

28 ülkeden, 90’ın üzerinde öğrencileri bulunduğunu söyleyen TÖMER Bursa Şubesi Müdür Yardımcısı Mesut Ege, yabancı öğrencilerin genel olarak Afganistan, Ortadoğu’daki Arap ülkeleri ve Asya’daki diğer ülkelerden geldiğini ifade ederek; Türk Cumhuriyetlerinden, Balkanlardan, Japonya ve Suriye’den de öğrenciler geldiğini sözlerine ekledi.

Çeşitli ülkelerden gelen yabancı öğrenciler, BUSMEK’te yapılan Türk sanatlarını tanıma fırsatı buldular ve BUSMEK’in gelişmiş imkânlarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür ettiler.

 

Yayın Tarihi: 13 Mart 2020 Saat: 11:06