ANASAYFA > Haberler > EBRU’NUN ÜNÜ KITALARI AŞTI


BUSMEK eğitimleri Bursa’nın hatta Türkiye’nin sınırlarını aşmaya devam ediyor. Her yıl çeşitli branşlarda eğitimler alan ve gün geçtikçe sayıları artan yabancı uyruklu kursiyerler adımızı sınırların dışına çıkarıyor.

Özellikle Geleneksel Türk El Sanatlarına yönelen gençler, bir yandan bu sanatları öğrenmeye çalışırken diğer yandan da meslek edinmiş oluyor. BUSMEK eğitimlerinin kıtalar arası sanatları buluşturmasına örnek olan ebru kursiyerlerinin, saatler süren çalışmaların ardından ortaya çıkardıkları eserler büyülüyor. Hindistan’dan eşinin işi sebebiyle gelen Shehalata Bentur ve Uludağ Üniversitesi’nde Yüksek Lisans öğrencisi olan Bosna Hersekli Amra Causevic’in de yolu ebruyla kesişen yabancı kursiyerlerimizden.

Evli ve 1 çocuğu olan Shehalata, 6 yıldır Bursa’da yaşıyor. Hindistan’da araştırıp Türkiye’de yaşamaya başladıktan sonra bu el sanatıyla yakından ilgilendiğini söylüyor, “Ebru hep yapmak istediğim bir sanattı. Ülkemde tanıştığım bu sanatı burada yapabilmek çok güzel. Ayrıca burada yeni arkadaşlar edindim. BUSMEK’te kurduğum çevre gerçekten çok güzel”.

Elektrik mühendisi olduğunu fakat Türkiye’de işini yapamadığı için bu kursa gelerek faydalı bir ilim öğrendiğini ise, bu el sanatını en kaliteli BUSMEK’te öğreneceğini ön görmesi ve BUSMEK ailesinin içtenliği olarak tanımlıyor.

Aslen Çek Cumhuriyeti’nden olan Bosna Hersek’te okuduğu Türk Dili ve Edebiyatı alanında Yüksek Lisans yapmak için Bursa’ya gelen Amra, BUSMEK’in eğitimlerini çok kaliteli olduğunu söyleyerek herkesin sevdiği branşın temelini attıktan sonra yeni bir meslek edinebileceğini ekliyor, “BUSMEK özellikle Avrupa’dan Türkiye’ye gelen öğrenciler burada kurslara gelerek kendi kültürümüzün dışında kültürlerle tanışabiliyorlar. Ben tüm arkadaşlarıma kurslara gelmelerini tavsiye ediyorum” diyor.

Eğitim aldıkları Merinos BUSMEK kurs merkezinde Geleneksel Türk El Sanatlarından Ebru branşında haftada bir gün eğitimler alan kursiyerler kendilerine bu sanatın inceliklerini öğreten hocaları Elif Aydın’a da teşekkür ediyorlar.

DSC_0019  DSC_0026 DSC_0037 DSC_0041  DSC_0047 DSC_0051 DSC_0061 DSC_0071

 

DSC_0042

 

 

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 13 Mart 2015 Saat: 3:19