ANASAYFA > Haberler > EDEBİYAT VE MODERN ZAMANLAR


İncirli Kültür Sohbetleri’ne bu ay Yazar ve Senarist Tarık Tufan konuk oldu. Edebiyata ve modern zamanlara değinen Tufan sözlerine “Özellikle son dönemlerde edebiyat dediğimizde bir ticari boyutunun olduğunu, piyasa dediğimiz şeyin her şeyi  kendi içinde dönüştürebilme niteliğine sahip, dolayısıyla çabuk tüketilen, çok arzulanan, hemen satın alınmak istenen eserlerin üretilmesini zorunlu kılıyor.” diyerek sözlerine başladı.

Keyifli ve samimi bir sohbet havasında geçen söyleşide, Tufan “Modern zamanlarda insanların kendisiyle ve kendi dışında varlıklarla kurduğu ilişkinin temel özelliği bu dünyanın bir gösteri alanıdır, dolayısıyla esas olan şey alkış almaktır, iyi performanslar sergilemektir, aslında yaptıklarını –mış gibi yapmak yeterli olur, gerçek olması gerekmez. Böylelikle kitaplar okunmuş gibi, iyi müzikler dinleniyormuş gibi, filmler izleniyormuş gibi sürüp gidiyor. Maalesef bir süre sonra hayatın asli unsurları da böyle olmaya başlıyor. Sevgiyi ifade etme biçiminin de artık sosyal medyaya hapsolduğu günümüzde, yardım etmek sadece bir paylaşım yapmaktan, sevgiyi dile getirmek ve değer verdiğini belli etmek de sadece paylaşımları beğenmekle kalıyor, derinsizleşiyor.” dedi.

“Artık iyilik gösterinin bir parçası oldu. Modern hayat, hayatın asli unsurlarını bir temsile dönüştürüyor sadece. Dolayısıyla siz hakikatle ilişki kurmak yerine gösteriyi büyük tutmak ile yetinirsiniz, imaj düzgün olsun istersiniz, ne olduğunuz önemli değil nasıl göründüğün önemli oluyor modern zamanlarda.

Edebiyat, bizim hakikatle ilişki kurmamızın imkanlarını ortaya koyar çünkü biz bu olayı ilimi, irfanı, hikmeti edebiyatsız anlayamayız. Bu coğrafyada yaşamak, bütün hakikat algılarına nüfuz edebilmek için bizim edebiyat ile temas etmemiz şart.” olduğunu belirtti.

Meraklıları için kitaplar da öneren Tufan, söyleşinin ardından kitaplarını imzaladı.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Şaban Kander ve Sosyal İşler Şube Müdürü İbrahim Karaman’ın da katıldığı söyleşide Kander, Tufan’a teşekkür ederek BUSMEK kursiyerlerinin ürettiği el emeği çini Yeşil Türbe hediye etti.Yayın Tarihi: 24 Ocak 2017 Saat: 4:45