ANASAYFA > Haberler > EVLİLİK OKULUNDA DERSLER BAŞLADI


Bursa Büyükşehir Belediyesi İncirli Kültür Merkezi Hayat Hastanesi işbirliğiyle düzenlenen Evlilik Okulu’nda ‘Aile İçi İletişim’ temasıyla eğitimlere başlandı. Psikolog Dilek Kaymaz tarafından 5 hafta boyunca sürecek olan eğitimler sonunda derslere katılan ailelere katılım sertifikası verilecek.

DSC_0110

Psikolog Dilek Kaymaz’ın seminerleriyle sürdürülecek olan projede evlenmek üzere olanlara veya daha sağlıklı evlilik sürdürmek isteyenlere yönelik eğitimler verilecek.

Katılımın yoğun olduğu ilk derste ‘Aile ve Evlilik Kurumu’ konusu işlenerek; özellikle yeni evli veya evlenmek üzere olan çiftlerin yaşadığı problemler üzerine konuşuldu. Kişilerin hayal ettikleri bireylere aşık olup, gerçeklerle yüzleştiğinde ise düş kırıklığı yaşandığını söyleyen Kaymaz, ‘Hayal ettiğimiz kişi evlendikten sonra değişir. Bunun sebebi farklılıklarımızdır ve biz bunları aynı evi paylaşınca görmeye başlarız. Bu farklılıklar kabul edilmezse zevkli bir ilişki sürdürmek güçleşir’ diye belirtti.

Yine evlilikte kesin bir başarı ölçütünün düşünülemeyeceğini söyleyen Kaymaz, beklentilerin birbiri ile örtüşmesinin en doğal sonuç olacağını ifade etti: ‘Evlilik yaşamının başarılı olup olmaması söz konusu evliliğin mevcut ölçülere uygun olup olmaması ile anlaşılır. Yine bu kapsamda eşlerimizi yaşam biçimimize uygun seçmemiz en doğrusu olacaktır. Bunlar nelerdir? Dini inançlar, eğitim düzeyi, fiziksel özellikleri gibi ölçütlerdir birbiriyle uyuşmasıdır’ dedi. Sunum sonrası katılımcılar Kaymak’a sorular sorarak kendi evliliklerinde yaşadıkları problemler hakkında bilgi aldılar.

Evlenmek üzere olanlara veya daha sağlıklı evlilik sürdürmek isteyenlere yönelik bilgilendirme, bilinçlendirme ve uygulama yoluyla farkındalık sağlamayı amaçlayan seminerler 5 hafta boyunca İncirli Kültür Merkezi’nde devam edecek. Her Salı günü saat 16:00’da  gerçekleşecek olan derslerde sırasıyla; (18 Kasım) ‘Eşler Arası İletişim’, (25 Kasım) ‘Evlilikte Yaşanan Sorunlar ve Başa Çıkma Yolları’, (2 Aralık) ‘Evlilik İlişkisini Geliştirmeyi Amaçlayan Çalışmalar’, (9 Aralık) ‘Aile İlişkileri ve Çocuk’ başlıklı konular ele alınacak.

DSC_0166

DSC_0085

DSC_0163

DSC_0139

DSC_0133

DSC_0115

DSC_0101

DSC_0095

DSC_0093

Yayın Tarihi: 12 Kasım 2014 Saat: 12:42