ANASAYFA > Duyuru > GELENEKSEL EL SANATLARIMIZ ARNAVUTLUK’TA


Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği “Türk Günleri” etkinliği 24-26 Eylül’de Arnavutluk’un İşkodra şehrinde gerçekleştirildi. Türk El Sanatlarının tanıtımının yapıldığı etkinliğe ilgi yoğundu.

IMG_1039

Bursa Büyükşehir Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları (BUSMEK), kurslarda hayat bulan el emeği göz nuru eserlerini sınırları aşarak Arnavutluk vatandaşlarıyla buluşturdu. Açılan stantta BUSMEK ürünleri sergilenirken, aynı zamanda ziyaretçilere BUSMEK’in faaliyetleri ve yapısı hakkında da bilgi verildi.  Mehter Takımı ve Kılıçkalkan ekibinin gösterileriyle başlayan etkinliğin açılış törenine yabancılar yoğun ilgi gösterdi.

Yunus Emre Enstitüsü’nün 26. Kültür Merkezi olan İşkodra’da bu yıl ilk kez gerçekleşen “Türk Günleri” etkinliğinde Geleneksel Türk El Sanatları’ndan; hat, çini, ebru, tezhib ve filografi  eserlerinin sergilendiği BUSMEK standı yoğun ilgi gördü. Etkinliğe katılan Yunus Emre Enstitüsü İşkodra Müdürü Ömer Osman Demirbaş, Türk ve Arnavutluk Kültürü’nün ortak yanlarını bu etkinlikle göstermek istediklerini söyleyerek bu amaç doğrultusunda etkinliğe katılan tüm Mesleki Eğitim Kursları’na teşekkür etti.

3 Gün boyunca yapılan etkinliklerde BUSMEK standını TİKA Arnavutluk Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin başta olmak üzere; Arnavutluk Konsolosu Celil Tekneci, Yunus Emre Enstitüsü İşkodra Müdürü Ömer Osman Demirbaş, TİKA Koordinatör Yardımcısı Necati Çayırlı, İstanbul Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği İşkodra Şubesi Başkanı Rıdvan Seferaj, İstanbul Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği Dış İlişkiler Müdürü Evans Drishi , Hacı Şeyh Şamia İmam Hatip Yurdu Müdürü Gezim Dungaj, Hacı Şeyh Şamia Erkek İmam Hatip Lisesi Müdürü Fehmi Dushku, Hacı Şeyh Şamia Kız İmam Hatip Lisesi Müdürü Elona Sytari ziyarette bulundular.

Arnavutluk basınının da yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Türk El Sanatlarının tanıtımı stantlarda yoğun olarak gerçekleşirken, BUSMEK standını ziyaret eden Arnavut vatandaşlar özellikle Bursa figürlü çini eserlere rağbet göstererek, BUSMEK ekibine beğenilerini sundular.

Organizasyon etkinliğinin son gününde gerçekleştirilen kapanış programında Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BUSMEK’e katılımlarından dolayı plaket takdim edildi. BUSMEK tarafından da Yunus Emre Enstitüsü ve diğer kurum temsilcilerine çeşitli hediyeler takdim edilerek program sona erdi.

IMG_4788

IMG_0776

IMG_0846

IMG_0864

IMG_0883

IMG_0912

IMG_0920

IMG_4858

IMG_1001

IMG_1025

IMG_1039

IMG_1051

DSC_4702

DSC_4729

DSC_4888

DSC_4694

 

 

 

  

Yayın Tarihi: 26 Eylül 2014 Saat: 5:26