ANASAYFA > Haberler > GEMLİK’TE İLK KARİKATÜR SERGİSİ AÇILDI


GEMLİK’TE İLK KARİKATÜR SERGİSİ AÇILDI

 

Gemlik Kurs Merkezi resim kursiyeri Recep Özcan, BUSMEK kurs merkezinin karşısında karikatür sergisi açtı.  Genç karikatüristin kendi adını verdiği “ Recep Özcan Sergisi” aynı zamanda Gemlik’te ilk kez açılan sergi olma özelliğini taşıyor. Yaptığı 63 karikatür çalışmasını Gemlik halkının beğenisine sunan Özcan’ın sergisi, daha önce 15 farklı ülkede sergilendi ve ulusal/uluslararası birçok ödül aldı.

Gemlik halkının yoğun ilgisiyle karşılaşan Recep Özcan, Gemlik halkına teşekkür ederek karikatür sanatını şöyle anlattı:

Karikatür herhangi bir insanın, fikrin veya bir olayın resimlendirilerek gülünç şekilde anlatılması.  Ya da Bergson’ un deyimiyle “İnsanlar, yalnız insanları veya insanlarla ilgili olayları gülünçleştirmeyi düşünmüşlerdir.” Buradan hareketle akla ilk gelen insana özgü zafiyetleri abartılı bir şekilde dile getirme, alaya alma şeklinde düşünülebilir. Bakış açımızı derinleştirdiğimizde mizahi öğelerle yapılan karikatürün güldürü unsurlarının yanı sıra düşünce öğesinin de şaşırtıcı bir şekilde perspektife yansıtılması söz konusudur.

Gemlik BUSMEK’in destekleriyle açılan “ Recep Özcan Sergisi” 30 Mayıs Perşembe gününe kadar açık kalacak.

Yayın Tarihi: 30 Mayıs 2013 Saat: 11:13