ANASAYFA > Haberler > GENÇ DOKTOR BUSMEK’LE STRES ATIYOR


Keles Devlet hastanesinin genç doktoru, BUSMEK kurslarında gümüş kazaz öğreniyor. İnce gümüş tellerden yararlanarak, örgü tekniğiyle tespih, gerdanlık, küpe gibi çeşitli takılar üreten Aydın, bu tarz hobi kurslarının hayatın stresinden uzak tuttuğunu söylüyor.

1   

Hürriyet Kurs Merkezinde gümüş kazaz örücülüğü kursuna katılan Tahir Aydın, Keles Devlet Hastanesi Acil servisinde görev yapıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında (BUSMEK) bilgisayar kursuna devam ederken, gümüş kazaz branşını gördüğünü ve hemen kayıt olduğunu söyleyen genç doktor, “Gümüş kazazı herkesin öğrenmesi lazım. Çünkü hem el becerisini geliştiriyor hem de dikkati arttırıyor. İnce bir iş. Özellikle kafası yoğun stresli insanlar bu şekilde kendilerini dinlendirip kafalarını dağıtabilirler” diyor.

“Farklı bir sosyal çevrem oldu”

Ayda 7 gün çalıştığı için boş vaktinin bulunduğunu ifade eden Aydın, bir önceki gün nöbeti de olsa uyumadan kursa geldiğini ve heyecanla örgü yaptığını anlatıyor. Aydın, “Ekim ayında gümüş kazaz kursuna başladım. Haftada 2 gün eğitim alıyorum. Sınıf genelde bayanlardan oluşuyor, benim dışımda bir erkek daha var. Kursa gelerek farklı bir sosyal çevre de edinmiş oldum. Bu işi o kadar sevdim ki nöbetten çıkıp kursa geliyorum. Evde de örmeye devam ediyorum. Hatta yaptıklarımın fotoğrafını çekip hocama yolluyorum ‘nasıl olmuş?’ diye. Nöbetlerde de vakit bulursam elime gümüş teli alıp yarım kalan işlerimi tamamlıyorum.”

“Yakınlarıma hediye ediyorum”

İnce el işlerine üniversitede iken de yatkın olduğunu, bu nedenle kursa kolay adapte olduğunu belirten Aydın, “Yaptığım gümüş örgüleri genellikle yakınlarıma hediye ediyorum. Ailem yaptıklarımı beğeniyor. Onların hoşuna gidiyor ama yorulduğumu, kendimi zorladığımı düşünüyorlar. Hâlbuki ben hobi olarak yaptığım için çok zevk alıyorum” diyor.

BUSMEK geleneksel sanatları yaygınlaştırıyor

Tahir Aydın kurslar hakkındaki düşüncelerini şöyle özetliyor: “BUSMEK güzel bir aile insanlar çok sıcak. Buradaki insanlar kolay kolay birbiriyle sürtüşmez. Çünkü güzel işlerle uğraşıyorlar. İnsanlar boş vakitlerini güzelce değerlendirebiliyor. Gümüş kazaz gibi geleneksel bir sanatın yaygınlaştırılmasını sağladığı ve bize böyle imkânlar sunduğu için BUSMEK ailesine ayrıca teşekkür ediyorum.”

 

2

 

5

4

6

Yayın Tarihi: 4 Ocak 2016 Saat: 3:17