BUSMEK’te bir yandan, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızı canlandırırken, diğer yandan da çağın gerekliliği olan bilgi ve iletişim teknolojileri, dijital okuryazarlık ve programlama dilleri alanlarında genç kursiyerlerimize yeni ufuklar açıyoruz.


Genç kursiyerimiz Neslihan Deniz, BUSMEK Orhangazi Kurs Merkezi’nde Robotik Uygulamalar alanında Scratch Kodlama derslerinde öğrendikleri sayesinde Bursa’da düzenlenen Sınav Hackidhon yarışmasında üçüncü oldu.

12 yaşında 6. Sınıf öğrencisi Neslihan Deniz, Orhangazi Atatürk İlköğretim Okulu’nda eğitimini sürdürüyor ve hobileri arasında futbol ve kodlama öne çıkıyor. Deniz, BUSMEK kurslarına gelişi ve yarışma hakkında şunları söyledi. “Annem BUSMEK kurslarını internette sosyal medyada gördü ve bana önerdi.  Benim de bu tarz programlara ilgim olduğu için katılmaya karar verdim ve kursa kaydımı yaptırdım. Böylece 3 ay boyunca Scratch Kodlama ve Robotik Uygulamalar branşlarında eğitimler aldım. Bu eğitimlerde kodlamaları, oyun programlamayı ve çizgi filmler yapmayı öğrendim.  Okulda öğretmenimiz bu yarışmayı duyurunca ben de BUSMEK’ten sertifika aldığımı ve katılmak istediğimi söyledim.  Kabul edilince arkadaşım Ali Efe Dursun ile beraber bir takım oluşturduk. Sürecin başında kaygılarımız vardı. Çünkü birçok özel kolejden öğrenciler katılacaktı. Fakat çok çalışarak, level atlayan, zorluk seviyesi gittikçe artan, arada ses ve grafik kullanılan bir oyun geliştirdik. Ve bu oyun ile yarışmada üçüncü olduk.”

Hayallerin, hayata geçirilmesine katkı sağlandığını ifade eden Neslihan Deniz, günümüzde bu tarz kursları bizlere ücretsiz veren Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve BUSMEK’e çok teşekkür etti.

Yayın Tarihi: 2 Mayıs 2019 Saat: 10:17