Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK), iyi bir gelecek için gençlere yatırım yapılması gerekliliğinin farkında olarak bu yıl eğitim ve öğretim planına dahil ettiği üniversite sınavına hazırlık yapan öğrenciler için düzenlenen YKS hazırlık kurslarında eğitim alan genç kursiyerlerimize yönelik bilgilendirme ve motivasyon seminerleri gerçekleştirdi.

“Geleceğinizi Birlikte Planlıyoruz” programı YKS hakkında bilgilendirme ve sınav stresiyle başa çıkmak için motivasyonu artırma temelinde, 4 Kasım Pazar günkü açılış oturumunda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın konuşmalarıyla başlamış ve 8 Kasım Perşembe günü de devam etmiştir.

Gerçekleştirilen bilgilendirme ve motivasyon seminerlerinin açılış oturumunda konuşan Aktaş, kendi öğrencilik ve iş hayatından örnekler vererek, “Bir kere mutlaka hedefiniz olsun. Şimdi gençlere bakıyorum çok hedefsizler. Üniversite bitirmek artık mesele değil, 200 küsur üniversite var. Zaten üniversite okuyacaksınız, mecbursunuz ama altını doldurmanız lazım. Velhasıl mutlaka hedefiniz olsun ve o hedefe koşturun. Biraz atağa kalkmak, binlerce insanı geri bırakmanızı sağlar. Evet eğlence ve yaşantı şuan cazip geliyor. İstemek, inanmak bir işi başarmanın yarısı. Yeter ki inanın. Bugün fedakârlık yapmazsan ileride şansın olmayabilir. Eğer inanırsınız, bir hedefe motive olursanız asla işsiz kalmanız mümkün değil. Güzel fırsatlarınız var, kıymetini bilin. Kırşehir’de, Van’da, Ardahan’da da sınava hazırlanıyorlar ama sizinle aynı imkânlara sahip değiller. Bursa’da çok iyi imkânlar var. Yeter ki biraz daha fazla isteyin ve bu doğrultuda bir şeyler yapın. Tek derdimiz iyi mühendis, iyi doktor, iyi siyasetçiler, iyi devlet adamları yetiştirmek mi? Tek boyut bu da değil açıkçası. Şu bir vaka milli ve manevi değerler noktasında hassasiyeti olan, devletin gerçeklerini özümsemiş, gerçekten bir işi yaparken, bu şehre, bu ülkeye, bu insanlara hizmet ediyorum psikolojisiyle motive olmuş insanlara şiddetle ihtiyaç var. Biraz dikkatleri dağılmış görüyorum. Hedeften uzaklaşmayın, geleceğiniz daha güzel olsun. Ben şimdiden sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar diliyorum” diye konuştu.

Seminerlerin 8 Kasım Perşembe günkü ikinci oturumunda konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zehra Sönmez de  “ Ülke olarak genç bir nüfusa sahibiz. Bu da bizim en büyük zenginliklerimizden biri. Dolayısıyla yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizin önünü açmak, onların yarınlara hazırlanmasına destek vermek bizim en önemli görevlerimiz arasında bulunmaktadır.” dedi.

Eğitim Uzmanları  Öğretim Görevlisi Tolga Bahadır Şimşek, Öğretim Görevlisi Hüdayi Taşçı ve Psikoterapist Özlem Çelik Gürbüz  tarafından verilen eğitim seminerinde, sınav kaygısı ve motivasyon, üniversite ve bölüm analizleri,  YKS’nin yapısı, temel yetenek testi ve alan yetenek testlerinin içeriği, fakülte  ve bölümlerin SWOT (Fırsat, Tehdit, Üstünlük, Zayıflık) analizleri, tercihlerde dikkat edilecek hususlar, tercih rehberliğinin önemi gibi konulara değinildi. Ayrıca 21. yy. kazanımları, geleceğin meslekleri, bölümlerin sektörel karşılıkları ve istihdam durumları, yabancı dil ve yurtdışı eğitimler, yurt sevgisi, girişimcilik, doğru ve verimli çalışma, dürüstlük, sorumluluk, inanılır ve tutarlı olmak, hoşgörülü olmak, iletişime, gelişime ve fikirlere açık olma gibi karakteristik özelliklerin önemine dikkat çekildi.

Seminerlerin sonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Karaman, BUSMEK Genel Koordinatörü Eyüp Arda ve Örgün Eğitime Destek Proje Sorumlusu Aynur Tezgör,  Eğitim Uzmanları Tolga Bahadır Şimşek’e, Hüdayi Taşçı’ya ve Özlem Çelik Gürbüz’e kursiyer ürünlerinden el yapımı çini Yeşil Türbe hediye ettiler.

Yayın Tarihi: 12 Kasım 2018 Saat: 1:37