Asırlar boyunca kültürümüzün bir simgesi haline gelmiş olan ipekçiliğin ortadan kaybolma tehlikesiyle yüz yüze kalması karşısında Bursa Büyükşehir Belediyesi “Bursa İpeği Yeniden Hayat Bulacak” projesini başlattı. Bu kapsamda BUSMEK, ipek üretiminin her safhasında yer alarak ipekçiliğin yaşatılmasına ve gelecek kuşakların ipekçilik kültürünü tanımaları ve sevmelerine katkı sağlamaktadır.

İpek ile ilgili araştırmalar yapan ve proje hazırlığında olan İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı’ndan gelen öğrenciler ipek yolculuğuna çıktı.

İlk durak ise Mudanya’nın Yörük Ali Köyü oldu. Tepme mancınık ile kozadan ipek çekimi uygulamasına dahil olan öğrenciler,14 asır önce bu işin nasıl yapıldığını hem görerek hem de uygulayarak başka bir yerde kazanamayacakları bir tecrübe elde ettiler. Bunun yanında ipek ipliğin özellikleri, sağlık ve savunma sanayi gibi birçok sektörde kullanıldığını öğrendiler.

Daha sonra Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ziyaret edildi. İpek iplerden, işlendikten sonra nasıl halı ve kumaş üretildiği, tasarım ve dokuma aşamaları anlatıldı. Ayrıca öğrencilere, Bursa’nın İpek Yolu üzerindeki önemi ve yıllar önce Koza Han’da ipek kozası ticaretinin nasıl yapıldığı hakkında da bilgi verildi.

İstanbul’dan gelen öğretmen ve genç öğrenciler ipek dolu verimli bir günün ardından, yaşadıkları tecrübeler ve edindikleri bilgiler için Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve BUSMEK’e ipekçilik kültürünün canlandırılıp yaşatılmasına sundukları katkıdan ve bu kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasındaki kararlılıklarından dolayı teşekkür ettiler.

 

 

Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2018 Saat: 1:51