ANASAYFA > Haberler > GİRİŞİMCİLERE DERS ZİLİ ÇALDI


BUSMEK “Uygulamalı Girişimcilik” Eğitimlerinin ilki olan Nisan grubu “30” kişiyle 10 gün sürecek olan eğitimlere başladı.

DSC_0016

Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında imzalanan protokol sonucu Nisan ve Mayıs aylarında verilecek Girişimcilik Eğitimlerinin startı verildi. 28 Nisan’a kadar sürecek olan eğitimin ilk dersinde “Girişimcilik niteliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri” konuları işlendi.

Eğitmen Sanem Cengiz Şatır ve Tülin Tüzün’ün iki grupta vereceği eğitimlerin ilk gününde Tüzün, uygulamalı girişimcilik eğitimine katılan öğrencilere KOSGEB hakkında bilgiler vererek, alacakları eğitim sertifikasıyla nasıl bir yol izleyeceklerini ve aldıkları bu eğitimden sonra neler yapabilecekleri konusunda bilgiler verdi.

Girişimciliğin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması ile başarılı işletmelerin kurulmasını teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin 5. dönemine katılan 30 kursiyer eğitimin ilk gününde eğitimin içeriği ve iş yeri açmaya dair sorulara cevap buldu. KOSGEB süreci hakkında katılımcıları bilgilendiren  Tüzün, KOSGEB desteğinin sadece hammaddeye verildiği hususunda bilgilendirerek inşaat, araba, hava parası gibi harcamalara destek verilmediğini söyledi.

30 bin TL’ye kadar geri ödemesiz hibe, 70 bin TL’ye kadar geri ödemeli olmak üzere toplamda 100 bin TL’ye kadar destek verildiğini söyleyen Tüzün, proje planı hazırlama konusunda da kursiyerleri bilgilendirdi, “Ödeme alabilmek için öncelikle proje planı hazırlanmalı. İşletmenizi açtıktan sonra da KOSGEB’e başvuru sürecini başlatabilirsiniz” şeklinde konuştu.

BUSMEK tarafından verilen toplam 10 gün sürecek olan 70 saatlik eğitimin 5. dönemi Nisan ve Mayıs ayları boyunca devam edecek.

DSC_0020 DSC_0031 DSC_0035 DSC_0037 DSC_0040

Yayın Tarihi: 7 Nisan 2015 Saat: 3:47