ANASAYFA > Başarı Hikayeleri > “GİRİŞİMCİLİK KURSU AÇACAĞIMIZ İŞİN ARTILARINI EKSİLERİNİ GÖRMEMİZİ SAĞLADI”


Kadir POYRAZ / Araç Denetim ve Güvenlik

Samsun Bafra doğumluyum. 2012 senesinin Aralık ayına kadar bu sektörde çalıştım. Daha sonra da kendi işimi açmaya karar verdim.

İşimizin içeriği; kalite, denetleme, üretim, destek ve lojistik bölümlerinden oluşuyor. Kalite denetleme de şöyle oluyor; araç koltuğu üretildiğini farz edelim, en son halinde bizim burada eğitim verdiğimiz kişi o koltuğun bitmiş halinde testlerini yapıyor. Çalışıp çalışmadığını, her hangi bir yerinde sorun olup olmadığını ve o malzeme paketlenip artık Türkiye’de ana sanayiine gidecek ise ana sanayiine, yurt dışına çıkacaksa direk yurt dışına sevkiyatı sağlanıyor. O aşamadan sonra o parçanın hatalı olması, müşterinin memnuniyetsizliğini doğurur. Bu durumda da bir sürü yaptırımlar var. Yani uygun olmayan parçalar ya ayıklanıyor üretime girmeden önce, ya da üretim esnasında her üretim bandının sonunda bizim personellerimiz bunların kontrollerini yapıyorlar. O aşamadan sonra müşteriye ya da ana sanayiye gidiyor.

2002 senesinde bu sektörü bırakmaya karar verdim fakat çalıştığım firmalar beni bırakmadılar. Ben de 11 yıllık deneyimli personeli toparladım ve kendi işimi kurmaya karar verdim. Daha önce yönetici olarak bu sektörün içerisindeydim.  Kendi işimi de 2013 Mayıs ayında resmi olarak açtım. Eylül ayında da çalışmalara başladık. İnsanlar bence öncelikle kendi işine önem verip buna devam etmeli. Devletin size destek olması çok güzel bir şey fakat bu destek belli aşamalardan sonra geliyor. Bu yüzden öncelikle kendi bütçenize göre hareket etmeniz gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Girişimcilik kursunun bizlere en büyük desteği açacağımız işin artılarını ve eksilerini gösterdi. İş açmak istiyorum demenin kolay olmadığını görüyoruz. İlk etapta tabi bize cesaret veriyor. Sonrasında, bu işe girmeden önce yapman gereken maliyet hesapları, açılımlarınızı, ürününüze aylık, yıllık planlar yapmanız gerektiği öğretiyor. İlk yıl kara geçemeyeceğimiz gibi risklerin hepsini bu kursta öğrendik. BUSMEK’e ve KOSGEB’e desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

IMG_3512

IMG_3509