ANASAYFA > Başarı Hikayeleri > “GİRİŞİMCİLİK KURSUYLA İŞİN TİCARİ BOYUTUNU ÖĞRENDİM”


Nihat BEŞKARDEŞ / 5D Mühendislik

IMG_3412

1978 Bursa doğumluyum. Tophane Endüstri Meslek Lisesi, Makine Model bölümü mezunuyum. Sonrasında 15 yıl kadar otomotiv yan sanayinde çeşitli firmalarla çalıştım.  Bundan 5 sene öncesine kadar bilinmeyen bir iş koludur. Mesleki anlamda devamlılığım olsun istedim ve sektörün ihtiyacı olduğunu gördüm. Sonuçta sanayi gelişiyor, biz de sanayinin bir dalıyız. Sektörde böyle bir boşluk olduğunu hissettik ve Mayıs 2013’te kendi işimizi kurduk.

Biz burada otomotiv firmalarına saç kalıbının tasarımını yapıyoruz; yani bir otomobili oluşturan geniş bir şekilde sac parçasıdır. Kapı sacından, motor kaputuna; bagaj kapağına, yan çerçeveye kadar oluşan sacların tasarımıdır. Bunları üreten bir kalıpların tasarımlarını yapıyoruz. Onun dışında, yine otomobilin içinde daha ufak kapsamlı sacla şekillendirilen her türlü parçanın tasarımlarını yapıyoruz. Kısacası bir ana sanayiden çıkacak bir ürünün projesi veya datası geliyor, o dataların biz kalıp tasarımlarını yapıyoruz.

Kurstan önce işin teknik tarafına odaklanmıştık fakat kurstan sonra işin biraz daha ticari boyutunu, işletme yönetimini, müşteri ilişkilerini biraz daha farklı bir bakış açısıyla görmeye başladık. Böyle olumlu katkısını gördük. O süreçten sonra KOSGEB başvurumuzu yaptık. Zaten karar vermiştim ve o aşamada BUSMEK’in girişimcilik kursunu duyduk.  Mesleki anlamda girişimcilik kursu size bir şey katmaz fakat müşteri ilişkileri, pazarlama tekniği noktasında çok farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Genelde insanlar farklı perspektiften bakıyorlar. İşletmecinin belli bir miktarda ön muhasebe bilmesi gerekiyor. En azından bir işletmenin gider yönetiminde belli hesaplara hakim olmanız gerekiyor. Yanlış adım atma noktasında da insanları yönlendiriyor.

KOSGEB başvurum da onaylandı. Ödemelerimizi de almaya başladık. Gerek nitelikli elemen istihdam etme noktasında, gerek bundan sonraki çıkacak işler noktasında desteğe ihtiyacı olan bir iş kolundayız. Böyle bir başlangıçta bu destek çok faydalı oluyor. Şu anda 3 kişi bu işi yapıyoruz. 2014 içerisinde minimum 5 kişi olmayı düşünüyoruz. Desteklerinden dolayı BUSMEK’e ve KOSGEB’e çok teşekkürler.

IMG_3401

IMG_3407

IMG_3410