ANASAYFA > Haberler > GÖLGE OYUNU MİNİKLERLE BULUŞTU


BUSMEK, gölge oyununun merkezi ve Karagöz-Hacivat efsanesinin doğduğu kent Bursa’da 600 yıllık geçmişe sahip sanatı bugüne taşıyor. Karagöz Müzesi’nde verilen kursların yanı sıra İncirli Kültür Merkezi ve Hanımlar Lokali’nde haftanın bir günü sahnelenen gölge oyunuyla bu eşsiz sanat yaşatılıyor.

DSC_0355

Kültürümüzün eşsiz miraslarından Karagöz ve Hacivat’ı topluma kazandırmak ve yeni nesle aktarmak isteyen Bursa Büyükşehir Belediyesi bu doğrultuda etkinliklere hız kesmeden devam ediyor.

Karagöz Müzesi Sanatçıları Osman Ezgi ve Ercan Aksakal, Nosab İlkokulu’na giderek tarihimizin en önemli kahramanlarından muzip Karagöz ve düzen adamı Hacivat’ı sahneledi. “Karagöz’ün Salıncak Oyunu” adlı gösteriyi anaokulu sınıfıyla buluşturan gösteri, miniklere eğlenceli dakikalar yaşattı.

Gösteri sonunda Karagöz Sanatçılarına çiçek takdim eden Nosab İlkokul Müdürü Halil Belçim, Gölge oyunu sanatçılarının gün geçtikçe azaldığına dikkat çekerek bu önemli mirası gelecek nesillere aktarma görevi üstlenen sanatçılarımıza teşekkürlerini sundu.

 

 

Yayın Tarihi: 30 Mart 2015 Saat: 2:51