Yurtiçi ve yurtdışındaki paydaşlarına sanatsal alanda beceri kazandırma vizyonuyla hareket eden ve Bursalılara 13 yıldır ücretsiz sanat ve meslek eğitimleri veren Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK), her fırsatta unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Türk İslam sanatlarını uygulamalı olarak tanıtıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin daveti üzerine Gürcistan Gençlerine Yardım ve Dayanışma Derneği’nin  (GYMD) organize ettiği ve Bursa’da bulunan 27 tıp fakültesi öğrencisinin ziyaret duraklarından biri de BUSMEK oldu. Gürcistan’daki Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi, Tiflis Devlet Üniversitesi ve Batumi Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrenciler, Bursa Uludağ Üniversitesi’nde staj görüyor. Bu kapsamda 1 ay boyunca Bursa’daki uzman ve profesör doktorlardan mesleki tecrübeleri hakkında bilgi alırken, ayrıca düzenlenen şehir gezileriyle Bursa’da Türk kültürü ve tarihi ile ilgili mekânları ziyaret ediyorlar.

BUSMEK ziyaretinde de öğrencilere faaliyetlerimiz hakkında Sosyal İşler ve Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Karaman ve Proje Yöneticisi Eyüp Arda tarafından sunum yapıldı. Merinos Kurs Merkezi’nde ebru, çini ve filografi sanatlarını atölyelerde uygulamalı olarak izleyen öğrenciler ardından satış ofisine geçerek BUSMEK kursiyerlerinin el emeği göz nuru eserlerini yakından incelediler.

Öğrenciler, BUSMEK’in böyle büyük bir organizasyonu başarıyla yürütmesini takdir ettiklerini belirttiler. Ayrıca yurt dışı eğitimler kapsamında yeni dönemde Yunus Emre Enstitüsü ile işbirliği halinde Tiflis’te açılması planlanan kurslarla ilgili bilgi alan öğrenciler, çini ve ebru alanında eğitim alabilecekleri haberinin sevincini yaşadılar.

Yayın Tarihi: 13 Ağustos 2018 Saat: 10:39