ANASAYFA > Haberler > HANIMLAR BESLENME ALIŞKANLIKLARINI GÖZDEN GEÇİRDİ


HANIMLAR BESLENME ALIŞKANLIKLARINI GÖZDEN GEÇİRDİ

 

Hanımlar Lokali Diyetisyen Merve Şanlı’yı ağırladı. Hayat Hastanesinde görev yapan Şanlı, hanımlara sağlıklı beslenme ilgili bilgiler verdi.

Şişmanlığın çeşitli ölçütleri olduğunu ifade eden Şanlı, obezitede ilk sebebin fiziksel aktivitenin yetersizliği olduğu söyledi. Metobolik sorunların da şişmanlığa yol açtığını aktaran Diyetisyen Şanlı, “İlaç kullanmak, sık hamile kalmak, ailede obezite olması gibi etkenler şişmanlığa sebep olan nedenlerdir” dedi.

Fazla kilolarla birlikte birçok hastalığın geldiğini ifade eden Şanlı, “Şişmanlıkla mücadele edersen tüm hastalıklarla mücadele etmiş olursun. Amaç sadece kilo vermek olmamalı, sağlığımı koruyarak kilo vermeyi hedeflemeliyiz. Diyet yapmak bazen aylarca hatta yıllarca sürebilir bu yüzden kesin karar vererek diyete başlamalıyız.” dedi.

Günlük tabağın dört bölümden oluşması gerektiğini söyleyen Şanlı şöyle konuştu: “Bir tarafta süt ürünleri, bir tarafta et, sebze ve ekmek gün için almamız gereken besinlerden. Bilinenin aksine ekmeği tamamen kesmek doğru değildir. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmek tercih edilmeli. Hepsi ölçülü yenirse hem sağlıklı beslenmiş hem de doğru bir diyet yapmış oluruz. Her öğünde bu dört besinden hangisi almamışsak onu yiyerek günü tamamlamalıyız.”

“Baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, meyve sebze yememekten su içmemekten kaynaklanmaktadır” diyen Şanlı, “su içmeden meyve yemeden enerjik olmayı beklemeyin. Günde iki litre su içmeyi ve belli ölçüde meyve yemeyi öneriyoruz. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi meyvenin de fazlası zararlıdır. Özellikle kaloriferli evlerde bol su tüketmek gerek” diye konuştu.

Herkesin yaşam şekline ve beslenme alışkanlıklarına göre diyet programı belirlenmesi gerektiğini belirten Diyetisyen, etraftaki diyetleri uzmana danışmadan yapmanın yanlış olduğunu söyledi.

Yayın Tarihi: 25 Ocak 2013 Saat: 1:52