ANASAYFA > Haberler > HANIMLAR “DİN ve SAMİMİYET” DEDİ


Hanımlar Lokalinde, Kutlu Doğum Haftası’na müteakiben sohbet programı gerçekleştirildi. Yıldırım Müftülüğü’nden Esma Simav’ın konuşmacı olarak yer aldığı programda maneviyat dolu anlar yaşandı.

IMG_0345

Dualarla başlayan programa samimiyetle ilgili ayetleri okuyarak başlayan Simav konuşmasında; dinin milletin ortak değeri olduğunu ve bu milletin İslam peygamberi Hz. Muhammed’e ihtiram ve saygısının yüz yıllardır bu topraklarda yaşatıldığını belirtti: “Peygamberimiz bir hadislerinde “din nasihattir” diye  buyuruyor. Ashab “kime ya rasulallah”  diye sorduklarında “Allah’a Rasulune kitabına müslümanların meşru yöneticilerine ve müslümanlara” diye cevap verir. Burada nasihat kavramı samimiyet anlamındadır. Samimiyet dinde temel değerlendirme ölçütüdür ve kişinin yapıp ettikleri samimiyetine göre değerlendirilir” diye aktardı.

Bu yıl, hafta boyunca “Hz. Peygamer, Din ve Samimiyet” başlığının ele alınacağını belirten Simav: “Dinin özü samimiyettir ve Müslüman ibadetinde ve kişilerle ilişkilerinde samimi olmalıdır. Samimiyetin zıttı olan riya, ikiyüzlülük, aldatma ve münafıklık gibi kavramlar samimiyetle bağdaşamaz ve bunların bulunduğu yerde samimiyetten ihlastan bahsedilmez” dedi.

Hz. Muhammed’in (s.a.v) samimiyetle ilgili hadislerini aktaran Esma Simav, İslam dünyasının zor bir süreçten geçtiğine de işaret ederek, şunları söyledi: “Peygamberimiz ” ameller niyetlere göredir” buyurmuştur. İhlaslı yapılan küçük bir amelin yanında gösterişle yapılan büyük bir amelin bir değeri yoktur. Kıldığımız namazları, tuttuğumuz oruçları, verdiğimiz sadakaları samimiyetle gönülden sırf Allah rızası için yaparken müslümanların birbirine samimiyetle davranması, bir vücudun azaları gibi bir bütün olarak hissederek “Müslümanlar kardeştir” düsturu çerçevesinde hareket etmeliyiz” dedi ve dinin ölçüsünün samimiyet olduğuna dikkati çekerek, yeniden kenetlenip ensar ve muhacir kardeşliğinin, dostluğunun yaşanması çağrısında bulundu.

Hanımların yoğun katılımıyla gerçekleşen program ilahiler eşliğinde son buldu.

IMG_0354 (1)

 

Yayın Tarihi: 1 Nisan 2014 Saat: 10:07