ANASAYFA > Haberler > HANIMLARA SAĞLIKLI BESLENME TÜYOLARI


Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan İncirli Kültür Merkezi’nde vatandaşlara yönelik bilgilendirme seminerleri devam ediyor. İncirli Kültür Merkezi bu hafta Hayat Hastanesi’nden Sağlıklı Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Merve Şanlı’yı ağırladı. “Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı Yaşam” konulu seminerde sağlıkla ilgili önemli bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.

 

 

Hayat Hastanesi’nden Sağlıklı Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Merve Şanlı, hanımlara sağlıklı beslenmeyle ilgili önemli bilgiler aktardı.  Günümüzde en sık gördüğümüz problemin obezite olduğunu söyleyen Şanlı, zayıflamak adına birçok bayanın sağlığını kaybettiğini belirtti: “Zayıflamak, fit görünmek sadece güzellikle ilişkilendiriliyor bu anlamda; fakat şişmanlığı önlediğimizde vücudumuzdaki birçok hastalığı da engellemiş oluyoruz. Çoğu zaman bunu göz ardı ediyoruz ve fazla kilolarımız alıyor başını gidiyor” dedi.

“ Yanlış Yapılan Diyetler Sağlığımızdan Edebilir”

Diyetisyen Şanlı, şişman olup olmadığımızı nasıl anlarız sorusuna şu yanıtı verdi: “Sağlıklı kiloda mıyız değil miyiz; bunu anlamak basit. Kilomuzu boyumuzun karesine bölerek bunu ortaya çıkarabiliriz. 25 ve üzeriyse hafif kiloluyuz, 30’lara çıkıyorsa obeziteyle karşı karşıyayızdır. Eczanelerde yağ oranlarımızı ölçtürebiliriz.”

Çevreden duyarak yapılan popüler diyetlerin sağlık açısından çok riskli olabileceğini belirten Şanlı, vücudumuza girmesi gereken besin öğelerinin 4 yapraklı yonca gibi olması gerektiğini şu sözlerle anlattı : “ Önemli olan kendimize uygun diyeti bulmak. Ama bazen yanlış diyetler yapıyoruz; lahana diyeti, protein diyeti gibi diyetlerle vücudumuzun ritmini bozuyoruz. Oysa 4 yapraklı yonca gibi haftalık almamız gereken besin öğeleri var; 1. grupta Süt ve süt ürünleri, 2. Grupta et, balık, yumurta, baklagiller, 3. Grupta Sebzeler-meyveler, 4. Grupta ise Tahıllar. Her birinden yeterince almalı ve Her zaman dengeli ve doğru beslenmeye dikkat etmeliyiz” dedi.

“Obezite Hastalıkları Tetikler”

Kiloların sebep olduğu hastalıklardan bahseden Merve Şanlı, günümüzde en sık görülen hastalıklardan kanseri ele alarak fazla yağlarımızın bu hastalığı tetiklediğini söyledi: “Kadınlarda en sık görülen hastalık günümüzde meme kanseri. Bunun sebebi östrojen hormonunun fazla salgılanması. Bu hormon da fazla yağ olan vücutlarda fazla salgılanıyor. Yine şeker hastalarında da bel çevresi yağlanması direk hastalığı arttıran bir faktör. Bel çevresinde yağlanma fazlaysa, vücudun insüline olan direnci artıyor. Yine hiper tansiyon, kalp damar hastalıkları, kemik eklem hastalıkları ve daha birçokları fazla kiloların oluşturduğu başlıca sonuçlarındandır ” diye aktardı.

Kişiye özel diyet listelerinin olması gerektiğini söyleyen diyetisyen, her insanın farklı metabolizmaya ve farklı yağ kütlelerine sahip olduğunu belirtti: “Her bünye aynı değildir bu yüzden boya, kiloya, almanız gereken kaloriye bakılarak diyet listesi hazırlanmalı. Çevreden duyduğumuz popüler diyetlerle verilen kilolar kısa zamanda vücuda yağ olarak geri döner” diye aktararak, vücudumuzun hem mineral hem vitamin hem tahıllara ihtiyacı olduğunu, bunların hepsini doğru miktarlarda alırsak sağlıklı zayıflayabileceğimizi söyledi.

Seminer, katılımcıların soruları yanıtlanarak son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 3 Ocak 2014 Saat: 11:46