ANASAYFA > Başarı Hikayeleri > “HAYALLERİ OLAN İNSANLARDAN CESARET ALDIM”


Özlem EKŞİ / Evde Pasta Cafe

2 çocuk annesiyim. Evliyim. Daha önce anaokulu öğretmenliği yapıyordum. Son 5 yıldan beri de butik pastacılık yapıyorum evimde. Anaokulu öğretmenliği yaparken tam gün değil part time çalışmak istedim. Biraz hobi olarak başladım bu işi yapmaya ama sonradan planlamadan keyif almaya başladığım bir meslek haline dönüştü.

Hayalimde her zaman vardı zaten küçük bir kafem olsun, ufak tefek aperatifler üreteyim, kendime ait bir yerim olsun… Son 5 yıldan beri butik pastacılık yapınca, müşteri portföyüm genişledi ve onlardan gelen talepler doğrultusunda açmaya karar verdim.

Girişimcilik kursu bu doğrultuda bana çok şey kazandırdı. Öncelikle hayallerinizi somutlaştırıyor. Daha net görüyor, fırsatları değerlendirebiliyorsunuz. İşletme demek bir hayal peşinde koşmanın yanı sıra birçok detay demektir. Muhasebesi var, hesabı var, planlamanız gereken birçok şey var. Bunlarla ilgili verilen bilgiler gerçekten işlerinizi yaparken çok yararlı oluyor.

Burada dediğim gibi butik pastacılıkla başlamıştım bu işe. Çok müşterim oldu bu süre zarfında. Böyle bir yer açtığım zaman bu insanlara hizmet verebileceğimi düşündüm en başta. Biraz da burası ev hanımlarının toplandığı bir yer havasına büründü. Dışarıda gün yapmak isteyen hanımlar buraya geliyorlar günlerini yapıp kutluyorlar. Çocuğuna doğum günü yapmak isteyenler, küçük ikramlık şeyler yaptırmak isteyenler buraya gelebiliyor. Bazen bu pastaların kurabiyelerin yapılışını bile öğrenmek isteyenler olabiliyor. Bu isteklere de cevap vermeye çalışıyoruz. Burada gruplara butik eğitimler veriyorum. Böyle etkinlikler ayda 1 kez, 2 kez, en azından renklendiriyor ortamı.

Ben 5 yıl önce bu işe başladığım zaman Bursa’da bu iş yapan ve eğitim veren pek yer yoktu. İstanbul’da piyasası çok büyüktü. Eğitim alacak yer konusunda çok zorlandım açıkçası ama yılmadım. İnternetteki tarifleri araştırdım uyguladım, yeni tarifler duydukça denedim. Fırsatını buldukça İstanbul’daki work shoplara, günlük kurslara gittim geldim.  Ama tabi eğitimin haricinde öncelikle sizin azminize bağlı her şey. Israrla zevk alarak bu işi yaptığınız zaman zaten ilerliyorsunuz.

Daha önce iş yeri açmamışsanız birçok kaygınız oluyor. Prosedürleri bilmiyorsunuz, işletmeyi bilmiyorsunuz. Bu konuda size çok yardımcı oluyorlar. Sizin gibi hayalleri olan insanlarla tanışıyorsunuz. Birçok şeye bakış açınız değişiyor. Onlardan da güç alıyorsunuz, kendinize olan güveniniz artıyor. O eğitimi alıp girişimciliğe kalkışamayanlar da oluyor. Bunları görüyorsunuz. Girişim yapmak gerçekten zor, böyle bir eğitim almak, destek almak, BUSMEK hocalarından sorularınıza cevap alabilmek size çok şey katıyor.  Sizin gibi başlayan insanlardan ilham alıyorsunuz. Bu yüzden işletme açmayı düşünen herkese tavsiye ediyorum.

 

IMG_1347

1962609_662575017133106_1114307751_n 1601258_657288507661757_570658250_n

IMG_1350

IMG_1363

IMG_1365

IMG_3345