ANASAYFA > Haberler > İYİ YAŞA, KANSERİ YEN


Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursalı hanımların hizmetine sunduğu Hanımlar Lokali’nde sağlık etkinlikleri devam ediyor…

Lokale bu hafta Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Evrim Terzi konuk oldu. Özel Medical Park Hastanesi’nde görev yapan Terzi, bayanların meme kanserine karşı taşıdıkları riskleri belirterek hastalıkla mücadele yöntemlerini tüm ayrıntılarıyla anlattı.

RİSK GRUBUNDA MIYIZ?

Her kadın meme kanseri riski taşıdığını; fakat önceden kanser geçirmiş olanların hiç yakalanmamış olandan daha riskli olduğunu belirten Terzi, adet görme yaşının azalması, erken menopoz, fazla kilo gibi sorunların da kanseri tetiklediğini söyleyerek, stresli yaşam tarzına sahip olan bireylerde kanser riskinin daha fazla olduğunu söyledi.

ELLE MUAYENE HAYAT KURTARABİLİR…

“Kanserde erken tanı çok önemlidir” diyen Op. Dr. Evrim Terzi; “Kanserli hastaya yapılan ameliyatın boyutu bile değişebiliyor. İleri evrede kanser organ kaybına neden olurken, erken tanı ile ameliyatsız tedavi olunabiliyor. Erken teşhis için düzenli olarak kendi kendimizi muayene etmeliyiz. Aynanın karşısında şekil bozukluğu var mı bakılmalı, parmak uçlarıyla da kitle olup olmadığı kontrol edilmeli.” diye konuştu.

Gelişen teknoloji ve erken teşhisle artık kanserin ölümcül bir hastalık olmadığını söyleyen Genel Cerrah, 20 yaş üstü her bayanın yılda en az 1 kez mamografi çektirmesi gerektiğini vurguladı. Mamografinin düşünülenin aksine acı ve rahatsızlık vermeyen bir yöntem olduğunu söyleyen Terzi, Hanımlar Lokali’ne özel, Medical Park Hastanesi işbirliğiyle tüm hanımları Mamografi Taramasına davet etti.

Seminer sonunda, 1-31 Ekim meme kanseri mücadele ayını temsilen tüm hanımlara pembe kanser farkındalık bilekliği dağıtıldı. “İyi yaşa ve kanseri yen” sloganına sahip olan bileklik hanımlar tarafından beğeniyle takıldı. Seminer, katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla son buldu.

 

Yayın Tarihi: 25 Ekim 2013 Saat: 9:32