ANASAYFA > Haberler > İZNİK ÇİNİ FESTİVALİNDE YERİMİZİ ALDIK


Bursa Büyükşehir Belediyesi, İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediyesi ortaklığıyla bu yıl 3. Kez düzenlenen İznik Kültür Sanat Çini Festivali’ne bu yıl da BUSMEK olarak katılım sağladık .

Festivalin açılışına Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mesut Turan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz, İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Sırbistan-Tutin Belediye Başkanı Şemsudin Kuçeviç ve meclis üyeleri ile çok sayıda yerli ve yabancı misafir katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın “İznik Kültür Sanat ve Çini Festivali için ilk adımımızı attığımızda İznik’in Kültürel Değerlerini ve İznik Çinisini ön plana çıkararak İznik’in turizmde hak ettiği değeri  alması için İznik’in esnafı, sanatçısı ve resmi kurumları ile tek yürek olmasını hedefledik. Hep birlikte tek yürek bir şekilde İznik’i tanıtmak için bir adım attık. Bugün görüyoruz ki; İznik için attığımız bu adımlar meyvesini vermeye başlıyor. Bu yıl 3.’sünü düzenlediğimiz İznik Kültür Sanat ve Çini Festivalinin şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz, konuşmalarına Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe’nin selamlaması ile başlarken  “Büyük ülke olma yolunda konulmuş önemli hedefler var. Bu hedeflere ulaşmak içinde Büyükşehirlerimize önemli görevler düşmekte. Bizler de Büyükşehir olarak bütün ilçelerimize bulundukları konumları itibariyle bir rol biçtik. İznik bir tarım şehri ama bizim yeni amacımız ikinci bir gelir kalemi olarak turizmi İznik’e kazandırmak. İlçelerimizin turizme olan katkısını en yukarıya çıkartmaya çalışıyoruz. İznik’e yatırımlarımızın toplamı 180 Milyon TL’yi aşmış durumda. İznik kültür sanat alanında, çini ve turizm alanlarında önemli bir yol alacağını bekliyoruz. Büyükşehir olarak İznik’e özel bir gözle bakıyoruz.” dedi.

Ardından sahneye çıkan AK Parti Bursa milletvekili İsmail Aydın; “ İznik denince çini, çini denince İznik akla gelir. İznik çinisi Selçuklulardan, Osmanlılara miras kalıp 13. ve 17. yüzyıllarda altın çağını yaşamış bir değerimiz. Ne yazık ki bu değer 18. yüzyılda kaybolmaya başlamış ve 1900’lü yılların başlarında da yok olmaya yüz tutmuştur. İznik Çinisinin yeniden canlanmasına vesile olan Faik Kırımlı hocamızı, Eşref Eroğlu ağabeyimizi ve Rasih Kocaman hocamızı da minnetle anıyoruz. Bugün de gördüğünüz gibi artık festivaller gerçekleştiriyoruz. Buradaki amacımız kültürümüzün bizlere mirası olan İznik çinisini tüm dünyaya tekrar duyurmaktır. Böylesine anlamlı bir günde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli dostlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın konuşmaların ardından Kardeş Şehir Sırbistan-Tutin Belediye Başkanı Şemsudin Kuçeviç’i ve misafirleri sahneye davet ederek İznik Çinisi hediyelerini takdim etti. Kardeş Şehir Belediye Başkanı Kuçeviç ise Başkan Sargın’a el dokuma halı hediye etti.

 

Festivalde İznik Batum Kültür Derneği Kafkas Folklor Ekipleri, Hacivat Karagöz Gösterisi, İznik Halk Dansları Gençlik ve Spor Kulübü Folklor ekipleri birbirinden güzel oyunları ile misafirlerin beğenisini topladı.

BUSMEK standında İznik Kurs Merkezi kursiyerlerimiz tarafından üretilen el emeği göz nuru eserler festivale gelen misafirlerden tam not alırken açılış kurdelası kesildikten sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz, Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu ve Milletvekili İsmail Aydın’a çini Timsah Arena ve Yeşil Türbe takdim etti.

 

Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2017 Saat: 5:47